Balonky, cestování a Riskuj! To vše přinesla letošní Noc vědců

Tématem letošního ročníku Noci vědců, která se odehrála první říjnový pátek v Laboratorním centru Fakulty technologické, byla Mobilita aneb Svět v pohybu. Bohatý program na tzv. Science stage začal v 16 hodin.

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Již po několikáté se Noci vědců zúčastnil i Ústav moderních jazyků a literatur, minulý ročník v jeho režii proběhla přednáška o literatuře, letos ústav reprezentoval Petr Vinklárek s přednáškou "Svět v pohybu – důležitost překladu a tlumočení v současném globalizovaném světě".
Přednáškový sál byl plně zaujat výkladem o tom, jak překlad hýbe celým širým světem, od jeho důležitosti v podnikání po záchranu životů. "Je vlastně s podivem, že jen málokoho napadne, jakou roli hraje překlad a tlumočení v našich životech, jak málo o něm lidé mimo obor ví," uvedl autor přednášky.

Na nejmenší čekal v režii lektorek Centra jazykového vzdělávání FHS dětský koutek s nejrůznějšími hračkami, tvořivé děti si mohly s pomocí pastelek a nálepek vyrobit svůj vlastní dolar nebo záložku do knihy a soutěživci si přišli na své u kvízů a her.

Zájemci si vyzkoušeli, jak by si poradili s angličtinou ve variaci na oblíbenou soutěž Jeopardy neboli Riskuj!, jiní návštěvníci si dlouhé minuty lámali hlavu nad tím, kolik slov se dá vytvořit z 12 písmen. Nechybělo ani minikino s cestopisnými dokumenty, což potěšilo zejména nadšené turisty a taky unavené rodiče, kteří přivítali možnost se na chvíli posadit a odpočinout si od běhání mezi laboratořemi a pokusy. „Je to tady super, mám novou záložku s anglickými písmenky a nejlepší bylo Riskuj, vyhrála jsem!“, zhodnotila s nadšeným výrazem jedna z malých návštěvnic Noci vědců. A přesně pro to se FHS podobných akcí účastní, vždy je potěšující vidět, že se úsilí lidí podílejících se na realizaci programu zúročí.