FEBIO FEST v UPPER! Dokumenty Mečiar a Archa světel a stínů

Srdečně vás zveme do Upper na projekci dvou dokumentů: Mečiar (18. dubna 2018) a Archa světel a stínů (19. dubna 2018). Hosty následné diskuse budou jejich tvůrci režisérka Tereza Nvotová a režisér Jan Svatoš. Obě akce probíhají v rámci festivalu Febiofest a v spolupráci s Ateliérem Audiovizuální tvorby FMK UTB.

Dokumentární film Mečiar je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v Československu totalitní komunistický režim, měla Tereza jeden rok. Vůdcové sametové revoluce se tehdy rozhodli uspořádat konkurz na ministra vnitra, do kterého se přihlásil Vladimír Mečiar, tehdy ještě neznámý podnikový právník ze slovenského venkova. Vladimír Mečiar se po úspěchu v konkurzu dostává až na politický vrchol, odkud vládne zemi prostřednictvím řady diskutabilních praktik. Na pozadí událostí, jakými jsou rozdělení Československa či únos syna prezidenta, prožívala Tereza s vrstevníky své dětství a dospívání. Film vznikl po téměř čtvrtstoletí od rozdělení Československa a vzniku samostatného Slovenska. Není však jen vyprávěním o jedné etapě slovenských politických dějin. Přibližuje mnohem univerzálnější a velmi současné téma.

https://www.csfd.cz/film/544827-meciar/prehled/

Čas: 18. 4. 2018 v 17.00 

Celovečerní distribuční debut Archa světel a stínů režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu.
Film vůbec poprvé představuje unikátní archivní záběry africké divočiny pořízené ve 20. – 30. letech minulého století a zasazuje je do kontextu současné Afriky. Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh z éry počátků kinematografie a vypráví nejen o lásce na první pohled, ale i o odvaze, o předsudcích a o střetu umělecké svobody s Hollywoodem. Dílo Martina a Osy fascinovalo kdysi nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E.Hemingwaye, Ch.Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život.

https://www.csfd.cz/film/390220-archa-svetel-a-stinu/prehled/

Čas: 19. 4. 2018 v 17.00

Místo pro obě akce:
UPPER - CENTRUM KREATIVNÍCH PRŮMYSLŮ A PODNIKÁNÍ
Nad Ovčírnou 3685, budova U11 UTB, 760 01 Zlín

Těšíme se na vás!

UPPER 

Go Upper FebioFest