Ateliér Design skla

Rozhovor s Helenou Ťapajnovou, studentkou ateliéru Design skla

Co  sis poprvé pomyslela, když si uviděla Zlín?

Zlín mi hned učaroval. Je to vlastně takové malé městečko s příjemnou atmosférou. Musím se přiznat, že mě také bezprostředně oslovila charakteristická architektura. Od malých baťovských domečků pro rodiny až po průmyslovou čtvrť.

Můžeš v několika větách přiblížit o čem studium "designu skla" je?

Tak jak už název napovídá: vše je to o "skle". :)
Každé dva týdny jezdíme do ateliérové hutě ve Valašském Meziříčí realizovat naše projekty. Máme tam dobré zázemí a podmínky na správné foukání a další opracování skla. Ať už jde o broušení, řezání, rytí či leštění.
Ateliér taky disponuje pecí na tavení skla a řádkou strojů, které nám naší práci urychlují. Přitom je ateliér svobodný a zaměřuje se hlavně na volnou tvorbou. Na zadaná témata tvoříme objekty, které v sobě nesou příběh. Koncept celé práce je pro nás velmi důležitý.
Samozřejmostí je také sledování nastupujících celosvětových trendů v práci se sklem a dalšími uměleckými obory.
 
Co ti studium designu skla dalo?

Určitě velké množství různých zkušeností, a to nejen řemeslných. Získala jsem vědomosti a hlavně i přehled v umění. Navíc máme mnoho možností k setkání s etablovanými výtvarníky a dalšími mladými, zajímavými lidmi v rámci fakulty. Třešničkou na dortu jsou potom možné ERASMUS výjezdy.

Co na studiu na FMK nejvíce oceňuješ?

Asi mezinárodní kontakty a možnost během studia cestovat. V minulém roce jsem třeba díky fakultě byla v Petrohradě a Benátkách.

Co myslíš, na co budeš vzpomínat za deset let, když se řekne FMK UTB?

Na úžasné lidi, které jsem poznala. A teď nemyslím jen spolužáky - studenty, ale také lektory a učitele. Doufám, že s nimi neztratím kontakt ani po konci svého studia.