Knihy a časopisy

Veškeré dokumenty, které jsou uložené v knihovně, můžete najít přes náš katalog na adrese http://katalog.k.utb.cz

Kromě knih, časopisů a novin můžete v katalogu vyhledávat také některé e-knihy, e-časopisy a závěrečné práce obhájené před rokem 2005. Další elektronické zdroje jsou dostupné přes portál XERXES, novější závěrečné práce v Digitální knihovně. Více informací o online zdrojích najdete v sekci E-zdroje.

Katalog je veřejně dostupný prostřednictvím internetu. Registrovaní čtenáři se mohou do katalogu přihlásit a využívat online služby knihovny.

Co umí katalog?

Vyhledání knihy, ověření její dostupnosti a zjištění umístění:

Prostřednictvím katalogu zjišťujete, zda je vámi požadovaný dokument v nabídce knihovny, a pokud ano, tak zda je volný a kde ho najdete. 

Prodloužení výpůjční doby:

Každou vypůjčenou knihu můžete sami 2x prodloužit online ve svém čtenářském kontu v katalogu knihovny. Pokud ale na knihu vznikne rezervace, další prodloužení už není možné. 

Rezervace vypůjčené knihy, objednávky ze skladu:

Pokud jsou všechny absenční výtisky knihy půjčené, je možné si na titul udělat rezervaci. Tím se zablokuje prodlužování všem, kteří mají knihu vypůjčenou a jakmile ji někdo vrátí, dostanete upozornění e-mailem. Po obdržení e-mailu máte 7 dní na vyzvednutí knihy, která pro vás bude připravena u pultu ve 2. patře knihovny. Studenti a zaměstnanci univerzity mohou mít najednou 5 rezervací, externí čtenáři pouze 3.

Pokud má kniha status Na 30 dnů - sklad, je nutné ji objednat. Knihy ze skladu expedujeme každý všední den do 16:00. Kniha je od objednání k dispozici za cca 20 min. Pokud si objednáte knihu po 16:00, bude pro vás připravena další den ráno. Objednávku knihy provádíte stejně jako rezervaci.

Meziknihovní výpůjční služba:

Meziknihovní výpůjční služba je služba poskytovaná mezi knihovnami a slouží k získání těch dokumentů, které nejsou v nabídce knihovny, a které uživatel žádá ve své knihovně.

Novinkový servis:

Služba zajišťuje pravidelné zasílání seznamu nových titulů a vychází z jednou zadaného dotazu v knihovním katalogu. Po vyhledání v katalogu si systém uloží dotaz do paměti a bude hlídat nové přírůstky. Jakmile se objeví nová publikace, zašle zprávu e-mailem. Služba předpokládá, že čtenář je přihlášen ke svému uživatelskému kontu v knihovním katalogu. Pak si zadá dotaz na téma oblasti zájmu, zobrazí si výsledky dotazu a aktivuje si uvedenou službu v pravém horním rohu v menu pod záložkou Novinkový servis. V připraveném formuláři si lze vyplnit emailovou adresu, jak často zasílat informace o novinkách a další údaje. Postup je jednoduchý, v současné době knihovna rozesílá novinky pouze e-mailem. Služba je rychlá a šetří čas, není nutné opakovaně hledat novinky v oblasti svého zájmu.

Obálky knih:

Pokud je při vyhledávání v katalogu nalezeno více titulů, zobrazuje se u popisu knihy zmenšený náhled obálky. Po kliknutí na obrázek se vám zobrazí bližší informace o knize na serveru obalkyknih.cz. Jejich součástí jsou kromě zvětšené obálky například obsahy knih nebo tipy pro podobné knihy.