Poprvé v knihovně

Knihovna sídlí v budově Univerzitního centra a má celkem 3 patra. Hlavní vchod je ve 2. patře budovy a vstup je přes turnikety na kartu studenta/čtenáře. Pohyb po knihovně je možný vnitřním schodištěm.

Půjčit si u nás můžete knihy, skripta a k dispozici jsou také časopisy a denní tisk. Dostupné jsou i elektronické zdroje (knihy, články, diplomky atd.) V knihovně je Wi-Fi (nutná registrace do eduroam přes www.wifi.utb.cz), přes 250 počítačů, přes 500 studijních míst (všude zásuvka a připojení k internetu přes kabel - není nutné nastavení eduroam), relaxační místnosti a individuální studovny. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka (8:00-20:00), v pátek (8:00-18:00) a v sobotu (8:00-14:00). 


Externí čtenáři se mohou registrovat u pultu ve 2. patře. Studenti a zaměstnanci univerzity jsou registrováni automaticky a k užívání knihovny používají svoji studentskou/zaměstnaneckou kartu nebo ISIC.

Při první návštěvě se zastavte u pultu ve 2. patře a požádejte o zrušení blokace karty, kterou má nastavenou každý nový uživatel. Služba také ověří vaši emailovou adresu, na kterou zasíláme informace o rezervacích, pokutách atd.

Internet:
 • Sedněte si k jakémukoliv volnému počítači (kromě těch, které jsou vyhrazené pro hledání v katalogu nalevo od pultu) a přihlaste se do počítačové sítě (stejně, jako do STAGu).
 • Máte-li vlastní notebook, můžete se připojit u stolu přes kabel (k vypůjčení u pultu), nebo se připojte na Wi-Fi (registraci a návod najdete na webu univerzity). 
Půjčení knih:
 • Ve 2. patře se nachází knihy na půjčení domů (absenčně), ve 3. patře jsou knihy k prostudování na místě (prezenčně), ve 4. patře jsou časopisy a denní tisk (prezenčně).
 • Vyhledejte knihu v katalogu knihovny http://katalog.k.utb.cz, ověřte její dostupnost a opište si její signaturu. Podle signatury pak můžete knihu najít v regále. Pokud se chcete jen podívat, co je v rámci vašeho oboru k dispozici, zamiřte přímo mezi regály (na boční straně je seznam oborů v daném regálu, skripta jsou zvlášť - regály u zdi vlevo).
 • Knihu si můžete půjčit, vrátit nebo prodloužit u pultu ve 2. patře nebo na Self checku (vždy jen na 30 dnů). Případnou přílohu žádejte u pultu (označeno na obálce).
 • Podrobný návod
Rezervace a objednávky ze skladu:
 • Knihu, která je vypůjčená, lze rezervovat přes katalog knihovny po přihlášení do čtenářského konta.
 • Knihy, které jsou dostupné ve skladu, můžete objednat formou rezervace (viz výše). Vydávají se ve všední dny do 16:00 a získáte je cca do 15 min po rezervaci. 
 • Podrobný návod
Prodloužení: 
Meziknihovní výpůjční služba (MVS):
 • Prostřednictvím této služby si můžete vypůjčit knihu, která není k dispozici, z jiné knihovny v ČR nebo v zahraničí (objednávkový formulář najdete v katalogu). 
 • Jak objednat MVS
Online zdroje:
 • Odborné zdroje najdete na portále XERXES na adrese http://portal.k.utb.cz (přihlášení stejně jako do STAGu). Závěrečné práce obhájené po roce 2005 najdete v systému Digitální knihovna na adrese http://digilib.k.utb.cz.
 • Využít můžete také rešeršní službu - vypracování seznamu odborných zdrojů k vašemu tématu.
 • Online zdroje můžete prohlížet i mimo univerzitu. Je nutné si ale nastavit vzdálený přístup na adrese http://proxy.k.utb.cz.
Tisk, kopírování, skenování:

Samoobslužné multifunkční zařízení najdete ve 2., 3. a 4. patře. Tisknout můžete ze všech počítačů, tisk a kopírování platíte kartou, skenování je zdarma. Skenovat lze na všechny PC.

Půjčení kabelů, fixů na magnetickou tabuli, externích CD mechanik a sluchátek je možné u pultů.