Jak se žije ve Zlíně

Sídlem Univerzity Tomáše Bati je krajské město Zlín s osmdesáti tisíci obyvateli, které leží na jihovýchodě České republiky. Město je charakteristické unikátním spojením městské architektury a přírody.

Díky promyšlené urbanistické koncepci byl Zlín od 20. let 20. století budován jako město v zahradách a parcích plné zeleně. K jeho největšímu rozvoji došlo v meziválečném období, kdy se stalo centrem obuvnického průmyslu reprezentovaného firmou Baťa. Tomáši Baťovi velmi záleželo na zkvalitňování životních podmínek jeho zaměstnanců, a tak ve městě vybudoval novou nemocnici, školy, administrativní budovy i celé čtvrti rodinných domů. Na výstavbě Zlína se podíleli nejlepší architekti tehdejší doby, jako byli Jan Kotěra, Vladimír Karfík, František Lýdie Gahura nebo Le Corbusier. Nejvýznamnější stavbou meziválečného období ve Zlíně je správní budova firmy Baťa č. 21, tzv. Baťův mrakodrap, jehož autorem je Vladimír Karfík.

Dnešní Zlín je moderní univerzitní město, které i díky studentům působí mladým dojmem. Zejména v letních měsících ožívá při pořádání kulturních a sportovních akcí evropského významu. Vždy na začátku června probíhá ve Zlíně mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který do města přiláká desítky tisíc návštěvníků z celého světa. Jedním ze spolupořadatelů festivalu je i Univerzita Tomáše Bati. V srpnu se město tradičně stává centrem Barum Rally, která je součástí Mistrovství Evropy (ERC).

Kulturní, společenské i sportovní zážitky nabízí Zlín po celý rok. Zatímco v létě lákají k odpočinku kavárny a hospůdky s venkovním posezením, v zimě lze navštěvova divadlo, kina či koncery filharmonie. Sportovcům jsou k dispozici plavecké bazény, dva zimní stadiony či sportovní haly. Zlín je také centrem vrcholového sportu, například zdejší hokejový klub patří k nejlepším v republice.

Informační server pro Zlínský kraj