Mimořádný koncert

Harmonia Moraviae 2009 - slavnostní závěrečný koncert mezinárodního festivalu Kdy: 22. října 2009 v 19:00 hod.  Kde: Dům umění Zlín Příběhy lásky             R. Wagner: Tristan a Isolda, předehra             P.I. Čajkovskij: Francesca da Rimini, op.32             S. Prokofjev: Koncert pro housle č. 1 D dur, op. 19              S. Prokofjev: Romeo a Julie, suita č. 2 Sólistka: Sophia Jaffé, housle (Německo) Dirigent: Walter Attanasi (Itálie) Cena vstupenek po slevě je stanovena na 230,- a 210,-Kč (podle umístění sedadel v sále).

Plakát k akci najdete zde

Láska je snad nejčastějším námětem v literatuře, výtvarném umění, v hudbě nevyjímaje. Závěrečný koncert symbolicky obsahuje toto téma, a potvrzuje tak zaužívané rčení, že lásky není a nebude nikdy dost. Náměty lásky posloužily mnoha skladatelům pro jejich vrcholná díla. Náš závěrečný koncert snad nebude poznamenán smutkem jako uvedené příběhy, povznese jej totiž výtečná hra mladé houslistky, která je již několik let ozdobou všech renomovaných pódií a která vystupovala s nejvýznamnějšími orchestry i dirigenty.

Sophia Jaffé
Je nositelkou řady významných mezinárodních ocenění. Absolventka Berlínské hudební akademie oslňuje evropské publikum průzračnou technikou, niternou hrou a hlubokou emocionální výpovědi.
Narodila se v hudební rodině a hře na housle se věnuje od pěti let. Jejími prvními učiteli se stali rodiče Nora a Abraham Jaffé. Poprvé vystoupila na veřejnosti v sedmi letech v sále berlínských filharmoniků s klavírním doprovodem Gerda Albrechta. V roce 1994 získala první cenu soutěže Bundeswettbewerb "Jugend Musiziert". V letech 1995-1998 svou hru na housle zdokonalovala u profesora Hermana Krebberse v Amsterdamu. V roce 1998 začala navštěvovat Berlínskou hudební akademii Hannse Eislera, kde získávala další zkušenosti u profesora Stephana Picarda. V roce 2006 své studium slavnostně ukončila Beethovenovým houslovým koncertem. Hudební impulsy získala i díky předním hudebníkům jako jsou Ana Chumachenco, Rainer Kussmaul a Tatjana Grindenko.
Sophia Jaffé je nositelkou řady významných cen. Na své počáteční úspěchy (Brahms-Förderpreis der Brahms-Gesellschaft v Baden-Baden v roce 1999, ocenění Mozart-Gesellschaft Wiesbaden, stipendium udělené Německou hudební radou a účinkování v Konzerte Junger Künstler, 2. místo na mezinárodní soutěži smyčcových nástrojů (UNISA) v Pretorii v roce 2002, 1. místo v soutěži Gerhard-Taschner-Wettbewerb na akademii v Berlíně v roce 2003, 3. místo na mezinárodní soutěži Internationales Leopold-Mozart-Wettbewerb v Augsburgu, rovněž v roce 2003) neuvěřitelně rychle a úspěšně navázala 3. místem na mezinárodní soutěži Concours de Genève ve Švýcarsku v roce 2004. Rok poté Sophia získala významné ocenění na německé mezinárodní soutěži v Berlíně, avšak mezi její snad největší úspěchy patří 3. místo v náročné soutěži královny Elizabeth v Bruselu, kterým se pyšní od roku 2005.
Sophia Jaffé má dnes již za sebou četnou řadu úspěšných recitálů a koncertů s významnými hudebními tělesy, mezi něž např. patří Rundfunk-Symphonie-Orchester Berlin, Deutsches Kammerorchester Berlin, Konzerthaus Orchester Berlin, Philharmonie Baden-Baden, Jenauer Philharmonie, Münchner Symhoniker, Münchner Kammerorchester, Beethoven Orchester Bonn, SWR Kaiserslautern, Rundfunkorchester des Bayrischen Rundfunks, Orchester des Staatstheaters Darmstadt, Philharmonie Lüttich/Liège, Orchestre de la Suisse Romande (Ženeva), Thesalloniky State Symphony, Armenian Philharmonic Orchestra, Akademický filharmonický orchestr Petrohrad, Symfonický orchestr v Johannesburgu (Jižní Afrika), Národní symfonický orchestr Belgie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Janáčkova filharmonie Ostrava, Slovenská filharmonie nebo Komorní filharmonie Pardubice.
Jako sólistka nebo členka komorních souborů je velmi často zvána ke spolupráci na mezinárodních evropských festivalech, jako např. na Bachfest Leipzig, Rheingau Musikfestival, Ludwigsburger Schlossfestspiele, Mezinárodní hudební festival Brno, Pražské jaro, Středoevropský hudební festival (Slovensko). Sophia Jaffé pravidelně koncertuje i ve Spojených státech nebo v Chile.
Od roku 2006 vyučuje hru na housle na Berlínské hudební akademii Hannse Eislera.

Walter Attanasi
Jeden z nejzajímavějších dirigentů své generace. Byl přizván dirigovat koncertní i operní repertoár ve světově nejprestižnějších divadlech (La Scala v Miláně, San Carlo v Neapoli, Opera Řím, Massimo v Palermu, Comunale ve Florencii, Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Státní opera v Hamburku, Colon v Buenos Aires, Národní divadlo v Praze, Opera v Budapešti). Je oceňován pro svoji obrovskou všestrannost. Dokáže dirigovat jak klasická díla (Prokofjev - Romeo a Julie nebo Čajkovskij - Šípková Růženka v Opeře v Římě, La Traviata v Mnichově), tak se rovněž se suverenitou pohybovat na polích odlišných žánrů - spolupracoval např. s jazzovou zpěvačkou Diane Reeves na Umbria Jazz 2001 a s Quincy Jonesem na Global Forum 2003. Na silvestrovském koncertě 2004 dirigoval na žádost italského prezidenta Ciampiho před 10 milióny televizních diváků živě v Quirinale. V roce 2006 debutoval s Lazebníkem sevillským v milánské La Scale a s operou Cosi fan tutte v hamburské Státní opeře. V loňském roce dirigoval v Royal Opera House ve Stockholmu Rossiniho Popelku za přítomnosti královské rodiny. Jeho repertoár zahrnuje Rossiniho Stabat Mater, všechny Beethovenovy symfonie, natočil Janáčka i Dvořáka. V současnosti je uměleckým ředitelem UmbriaMusicFest Italy a UmbriaMusicFest – Bratislava.


Máte-li o koncert zájem, rezervujte si, prosím, vstupenky v pokladně FBM.

Kontaktní osoba:
Martina Kadlčíková
Tel.: 577 005 742
E-mail: pokladna@filharmonie-zlin_cz