Vědci předvedou, že se umí také bavit

Druhý ročník vědecko-populární akce Noc vědců 2009 ve Zlíně proběhne 25. září 2009 od 16:00 hodin v budově Fakulty aplikované informatiky na Jižních Svazích . Akci pořádá Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) ve spolupráci s Námořnickou Unií o.s. na základě iniciativy Evropské komise „Researchers in Europe“. V tento večer vědci ve 200 městech celé Evropy ukáží široké veřejnosti, že se vedle výzkumné práce umí také bavit, a předvedou zajímavé pokusy, přednesou vědecko-zábavné přednášky nebo vystoupí v různých kulturních představeních. „Návštěvníci zlínské Noci vědců se mohou těšit například na přednášky na téma Vliv vína na globální oteplování, Odhad rodových kořenů bez analýzy DNA, Čarodějnické modlitby jako specifický produkt čarodějnických procesů a další," představuje program jeden z organizátorů akce Ing. Dušan Fojtů, Ph.D., a pokračuje: „Účastníci si budou moci vyzkoušet některé zábavné experimenty, jako například cvičení s roboty nebo řízení vzducholodě. Připravena bude také ukázka destilace alkoholu nebo simulovaný výbuch atomové bomby.“

Do kulturní část programu Noci vědců byla letos zařazena krátká divadelní hra s názvem Plastická operace – live! Proběhne také výstava obrazů, fotografií a dalších děl z tvorby vědeckých pracovníků a zazní hudba rockového uskupení U5 i ukázky renesanční a barokní hudby. Na závěr večera nebude chybět ukázka bojových technik.

Celá akce, kterou bude moderovat zprávař Frekvence 1 a reportér televize Nova Petr Suchoň, je určena pro širokou veřejnost a vstup na ni je zcela zdarma. O hudební doprovod se během večera postará Avion Swing Band. Po ukončení akce bude následovat after party v přilehlém studentském klubu Bamboo, kde bude na návštěvníky čekat cimbálová muzika Rováš.

Více informací naleznete také na http://nocvedcu.utb.cz.