Zlín si připomene 20 let od sametové revoluce

K připomenutí 20. výročí událostí 17. listopadu ve Zlíně připravilo statutární město Zlín spolu s Muzeum jihovýchodní Moravy a Alternativou – kulturním institutem Zlín komplexní kulturní, společenský a vzpomínkový projekt, který zahájí dne 29. 10. 2009 v Alternativě vernisáží výstavy s názvem „Jak padaly dračí hlavy. Dvacet let od listopadu 1989“. Výstavu odborně připravila Mgr. Hana Kuslová z Muzea jihovýchodní Moravy. Přístupná bude v prostorách Alternativy (Kolektivní dům, přízemí) ve všední dny od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00, v sobotu od 10:00 do 16:00 hodin. Potrvá do 24. listopadu 2009. Na vernisáži bude veřejnosti poprvé představena vzpomínková knížka Františka Bobáka Moje svědectví o listopadových událostech 1989 ve Zlíně , kterou vydalo Muzeum jihovýchodní Moravy. Kníha bude k dostání v Alternativě po dobu trvání výstavy a v muzeu na zlínském zámku.

Výstava v prostorách Alternativy bude po celý měsíc místem živého setkávání. Statutární město Zlín si dalo za cíl připomenout zlínské veřejnosti nejen samotné dění, ale také jeho celorepublikový kontext a společenský rozměr. To bude úkolem tří besed, které budou věnovány rolím divadla, Občanského fóra a studentů v sametové revoluci.

Dění ve zlínském divadle připomenou dne 4. 11. Ivan Kalina, porevoluční ředitel Městského divadla Zlín, herci Luděk Randár a Rostislav Marek. Na události ve zlínském Občanském fóru  budou dne 11. 11. vzpomínat Karel Pavlištík, Bedřich Koutný, Michal Preininger, Stanislav Devátý, Jiří Bartoš a Miroslav Zikmund. A mezi někdejší středoškoláky a vysokoškoláky se posluchači besedy vydají dne 19. 11. s hosty Jiřím Devátem, Bohumilem Galáskem a Věrou Honajzrovou. Začátek besed je vždy v 10:00 hodin pro školy a v 17:00 hodin pro veřejnost. Hosté besed budou nejen vzpomínat, ale také odpovídat na dotazy z publika.

Tímto projektem se Statutární město Zlín připojilo k řadě českých a moravských měst, která si důstojně připomínají mezník, jímž 17. listopad 1989 v naší moderní historii bezpochyby byl.

pozvánka