Nadějná vědkyně z Chorvatska u nás hledá předky

Přijela teprve před pár dny a už se s chutí pustila do výzkumu. Mladé nadějné vědkyni, Vidě Čadež, je 33 let a žije v Chorvatsku, kde dokončila doktorandské studium  molekulárních věd. Do Zlína přijela v rámci řešení mezinárodního projektu “New Generation Biomimetic and Customized Implants for Bone Engineering” (NEWGEN) no. MP1301 (http://www.cost-newgen.org/), ve kterém je zapojeno i zdejší Centrum polymerních systémů. Zkoumat bude biomateriály pro regeneraci kostní tkáně.

„Zatím se mi tady moc líbí, budu pracovat v pěkném, moderním prostředí Centra polymerních systémů, které je pro můj výzkum špičkově vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi. Právě ty mi u nás chybí,“ popsala své první dojmy Vida Čadež.

Výzkum bude provádět pod vedením Nabanity Saha, vědkyně z Indie, která vyučuje a vede výzkum na zlínské univerzitě už více než 15 let.

„Stipendium mám na tři měsíce, tak snad budu mít kromě výzkumu také čas na cestování a studium češtiny,“ doufá Vida Čadež.

Nepřijela totiž do Zlína jenom pracovat. V plánu má také pátrat po svých předcích, kteří se tady narodili už v roce 1823.

„V Česku se narodil můj prapradědeček i pradědeček, který později odešel do bývalé Jugoslávie. Mí předci pocházejí z oblasti Šluknova, kam se určitě pojedu podívat a budu tam hledat všechno o naší minulosti,“ těší se Čadež.

Kromě toho se chce také učit češtinu. V Záhřebu totiž navštěvuje Českou besedu, spolek, kde se scházejí rodilí Češi. Někteří její příbuzní dokonce tančí ve folklorním souboru Sluníčko v Záhřebu. Ve Zlíně bude do velikonočních svátků, potom se vrátí domů. Tím ale její mise v České republice zřejmě neskončí. Chce sem přijet ještě jednou, a to nejméně na rok, aby mohla ve výzkumu pokračovat.  

Kontakt:

Petra Svěráková

PR manažer

Centrum polymerních systémů UTB Zlín

777 852440

IMG_1092.JPGIMG_1106.JPG