Udržitelnost v rozvojovém projektu na rok 2022

Univerzita se spolu s dalšími 23 univerzitami v ČR rozhodla zapojit do projektu University leaders in SDG (Sustainable Development Goals) pro rok 2022. Cílem projektu je posílit roli univerzity jako efektivní a odpovědné veřejné instituce v rámci udržitelného rozvoje.

Výstupy projektu bude možno využít jak pro management univerzity, tak také pro celkové zatraktivnění a další rozvoj partnerství s ostatními subjekty (např. ministerstvy, krajem, městy či partnery ze soukromé sféry).

Abychom podpořili realizaci SDG a ochránili naši společnost a životní prostředí, spojili se aktéři zevnitř 24 VVŠ a společně identifikovali vzájemně prospěšný záměr ve věci naplňování SDG postupovat koordinovaně, sdílet své zkušenosti, vyměňovat dostupné a funkční domácí i zahraniční dobré praxe a postupně formovat dobrovolný soubor doporučení pro transparentní a měřitelné vyjádření postupu směrem k vytčeným cílům.

Společně bylo vytipováno 10 klíčových oblastí zdrojů pro změnu v oblasti provozních aspektů:

• Strategie, strategická partnerství a struktura pro udržitelnost
  • Odpady, prevence vzniku a recyklace
  • Hospodaření s vodou, dešťová a šedá voda
  • Stravování
  • Energetický management
  • „Zelená“ výstavba
  • Udržitelná IT infrastruktura, elektronizace
  • Udržitelná mobilita studentů a zaměstnanců VŠ
  • Odpovědné nakupování – veřejné zakázky
  • Biodiverzita

Projekt zasáhne více oblastí univerzitního života včetně podpory zapojení studentů při plánování a realizaci opatření a vedle přímé aplikovatelnosti pro management univerzit připraví podklady i pro možnou tvorbu a aktualizaci strategických dokumentů.