Varování před hrozbou v souvislosti s aplikací TikTok

Dne 8. 3. 2023 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok.

V čem konkrétně tato hrozba spočívá?

Z pohledu kybernetické bezpečnosti se jedná především o to, že TikTok sbírá nadměrné množství uživatelských dat, zejména:

• zjišťuje informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích na vašem zařízení (telefonu, tabletu, notebooku…)
  • pravidelně kontroluje lokaci zařízení
  • sbírá informace o zařízení včetně Wi-Fi SSID, předchozí konfigurace Wi-Fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení
  • má přístup k vašemu kalendáři, může ho číst i měnit
  • má přístup ke kontaktům
  • má kompletní přístup ke clipboardu (schránce)
  • vynucuje využití vlastního vestavěného prohlížeče www stránek, který může sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele
  • obsah soukromé komunikace ukládá na servery čínské společnosti ByteDance

Na základě doporučení Výboru pro řízení kybernetické bezpečnosti UTB ve Zlíně bylo vydáno Rozhodnutí rektora č. 9/2023 – Varování před hrozbou v souvislosti s aplikací TikTok.

Rozhodnutí má okamžitou platnost.