Na Univerzitě Tomáše Bati opět proběhne 24hodinový maraton nápadů

Již třetí ročník celouniverzitní soutěže Ideathon UTB proběhne ve Zlíně 28.–29. listopadu 2023 v budově Technologického inovačního centra Zlín. Studenti všech fakult UTB vytvoří týmy, v nichž během 24 hodin vyřeší aktuální výzvy organizací a institucí Zlínského kraje. Akci pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně organizuje UPPER – Centrum kreativních průmyslů a podnikání, který provozuje Fakulta multimediálních komunikací. Dále se na akci podílí také Technologické inovační centrum ve Zlíně a agentura CzechInvest.

Soutěž Ideathon UTB je 24hodinovým maratonem nápadů, během kterého studentské týmy složené ze zástupců napříč všemi fakultami vymýšlí řešení na konkrétní zadání organizací či institucí Zlínského kraje. V letošním roce se svým zadáním přišlo Město Zlín, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Alzheimer Home Zlín, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a zlínské zastoupení evropské informační sítě Eurodesk. Cílem akce je rozvíjet mezifakultní spolupráci, propojovat studenty s praxí a zlepšovat tak prostředí, ve kterém žijeme. Soutěžící tak pracují na reálných zadáních a v případě úspěšných nápadů mají šanci podílet se na následné realizaci.

Ze soutěže Ideathon UTB se pomalu stává tradice. V letošním roce se koná již třetí ročník. Akce nabývá na popularitě jak mezi studenty, tak mezi zadavateli. Ti jsou vděční za různorodé pohledy mladých lidí na problematiku, kterou ve svých organizacích řeší,“ uvedla manažerka UPPER Centra kreativních průmyslů a podnikání Jitka Honsová, která má komunikaci s organizacemi na starosti, a dodala: „Studentská motivace je jasná – seznámit se se studenty z jiných fakult, ověřit si vlastní kreativitu a práci pod tlakem při práci na reálném problému, navázat spolupráci s potenciálním budoucím zaměstnavatelem a vyhrát stipendium. Nejlepší tým si odnáší stipendium ve výši 20 000 Kč.“

Ideathon UTB se koná 28.–29. listopadu na adrese Vavrečkova 5262 v budově Technologického inovačního centra Zlín, které je společně s agenturou Czechinvest partnerem akce. V současné chvíli probíhá na e-mailové adrese ideathon@utb.cz přihlašování zájemců z řad studentů univerzity. Každý se hlásí sám za sebe a 4–5členné týmy složené ze zástupců studentů z různých fakult vzniknou až na místě. Pro účast není potřeba být vybaven žádnými speciálními znalostmi, důležitá je chuť zažít nové věci a seznámit se s lidmi z různých odvětví. V rámci 2 dnů akce si účastníci projdou i dvěma workshopy. První, který povede Anežka Řepík, bude zaměřen na metodu Design Thinking, Vojtěch Krmíček studenty seznámí s prezentační technikou Elevator Pitch. Využití obou dovedností v řešení výzev a originalita nápadů pak bude hodnocena odbornou porotou složenou ze zástupců zadavatelů, partnerů akce a děkanů všech fakult UTB.