Zemřel legendární cestovatel Miroslav Zikmund

Ve věku 102 let zemřel ve středu večer cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Společně s Jiřím Hanzelkou tvořili nerozlučnou cestovatelskou dvojici desítky let.

Navštívili přes 80 zemí, napsali více než 20 knih a proslavili vozy Tatra takřka po celém světě. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Miroslavu Zikmundovi udělila v roce 2014 čestný doktorát a titul doctor honoris causa. „Pocity jsou úžasné. Trochu bych je přirovnal ke dvěma nezapomenutelným událostem v životě. Tou první byl nocleh na Cheopsově pyramidě, druhou pak byl výbuch sopky v Kongu,” řekl tehdy bezprostředně po skončení akademického obřadu.

„Svou odvahou, s jakou se vydával spolu se svým přítelem vstříc novým poznatkům a dobrodružstvím, v pečlivém studiu a trpělivé dokumentaci poznatků, ale také v pevných lidských postojích, kterými čelil nepřízni osudu, může být příkladem nejen studentům zlínské univerzity,“ vzpomíná na Miroslava Zikmunda emeritní rektor UTB prof. Petr Sáha.

Poslední rozloučení bude soukromé, tak jak si to Miroslav Zikmund sám přál. Čest jeho památce.