FAME
Fakulta managementu a ekonomiky

Ekonomika a management ve veřejné správě a regionálním rozvoji

Fakulta: Fakulta managementu a ekonomiky Program: Ekonomika a management Specializace: Ekonomika a management ve veřejné správě a regionálním rozvoji Forma: Prezenční, Kombinovaná Typ: Bakalářské Jazyk: Čeština

Víno v krabici nebo kapr v lednici? Takto si určitě nikdo z nás jednání úředníků a ani politiků placených z našich daní nepředstavuje. Proto vám náš obor předá zkušenosti a dovednosti, jak máte veřejné prostředky vybrané z našich daní utratit tak, aby sloužily ku prospěchu nám všem. Tedy, spolu poznáme odpovědi na otázky, které pálily každou společnost odjakživa: Jakým způsobem efektivně financovat a demokraticky spravovat naše obce a kraje? Jakou úlohu by v tomto ohledu měli mít občané? Jak se mohou účastnit rozhodování v otázkách rozvoje obcí a krajů? Jak poznat, vyhodnotit a prezentovat problémy obcí a krajů před našimi politiky? Jak určit cíle a priority rozvoje našich obcí a krajů? Jaké nástroje máme zvolit pro jejich naplnění? Z čeho tyto nástroje máme financovat? Jak hodnotit a kontrolovat efektivitu přijatých opatření? Jak být „trendy“, tedy jak chytře vládnout našim obcím a krajům, tj. „how to be smart“. A jak se naše obce a kraje mají vyrovnat s následky globálních ekonomických, sociálních a environmentálních změn – digitalizace, zahraniční investice, sdílená ekonomika, stárnutí populace, stěhování obyvatel na předměstí a změna klimatu?

V rámci studia budete studovat minimálně jeden odborný předmět v angličtině.

Na jaké předměty se můžete těšit?

Kromě všeobecných ekonomicko-manažerských předmětů se můžete těšit na specializační předměty:

• Regionální analýza a geografické informační systémy ve veřejné správě
  • Regionální struktury a rozvoj ČR a Evropy
  • Regionální politika a kohezní politika v ČR a EU
  • Regionální a municipální ekonomika
  • Strategické plánování rozvoje území
  • Územní plánování a stavební právo
  • Projektový management ve veřejné správě a regionálním rozvoji
  • Financování veřejného sektoru
  • Finanční kontrola a audit ve veřejné správě
  • Územní správa a samospráva
  • Aplikace práva ve veřejné správě
  • Správní právo
  • Studijní plán – prezenční studium
  • Studijní plán – kombinované studium

Každý studijní plán je doplněn nabídkou povinně volitelných předmětů, jejichž výběrem je možno se dále profilovat ve studované oblasti.

Kde najdete po studiu uplatnění?

• Struktury a orgány Evropské unie, asistent europoslanců
  • Správní činnosti v oblasti státní správy, tj. na ministerstvech místního rozvoje, průmyslu, vnitra, dopravy a životního prostředí a dalších odborných státních institucí
  • Správní činnosti v oblasti samosprávy na obecních úřadech, magistrátech měst a krajských úřadech
  • Projektová a řídicí činnost v rámci místních akčních skupin, mikroregionů