Ateliér Design obuvi

Rozhovor s Leonou Smržovou, studentkou ateliéru Design obuvi

Kdybys měla vybrat jeden druh obuvi, který se nejvíce hodí pro Zlín, jaký by to byl a proč?

Jako první mě napadá pánská rámová polobotka derbového střihu zdobená perforací z tmavě hnědé usně (zpracované kožešiny). Tato obuv se začala nosit ve 20. letech 20. století a tehdy vlastně vznikl Zlín, více či méně takový, jak ho známe dnes.
Druhá věc, která mě napadne, už nikoho nepřekvapí. Jeden druh obuv pro Zlín? Tak co jiného než baťovky.

Proč studovat design obuvi zrovna ve Zlíně?

Kde jinde studovat design obuvi než ve městě, které postavil Baťa? Pakliže chcete obor poznat a ovládnout řemeslo, tahle škola je pro to to pravé místo. Samozřejmě nic není zadarmo a člověk musí mít zápal, zručnost a snahu prosadit své nápady a rozvíjet svoji tvořivost.

Co na studiu na FMK nejvíce oceňuješ?
Mám radost z lidí na fakultě. Z jejich vstřícnosti. Ať už se bavíme o studijním oddělení nebo o vedení oboru či fakulty.
Možnost potkávat se s nestrannými názory mimo váš vlastní obor určitě posouvá moji tvorbu. Díky množství studentů z dalších oborů je tu spoustu zdrojů inspirace a kreativní svobody. A z vlastní zkušenosti vím, že není problém najít studenty, kteří vám pomůžou, když to potřebujete.
Tuto meziateliérovou  komunikaci oceňuji nejvíce.

Myslíš, že Tě  ve Zlíně potkalo něco co bys asi jinde minula?

Lidé.
Lidé, které jsem tu poznala, jsou pro mě specificky spojení s tímto městem. Myslím, že většinu z nich by bylo pro mně málo pravděpodobné poznat jinde. Někteří z nich určitě zůstanou mými přáteli na celý život.

Co myslíš, na co budeš vzpomínat za deset let, když se řekne FMK UTB?

Řekla bych, že snad na všechno! :)
Na spolubydlící, přátele, spolužáky, profesory. A samozřejmě taky na znalosti, které jsem se během studia naučila a určitě je budu v budoucnu potřebovat.