Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
Výstava FMK

Ateliér Průmyslový design vystavuje v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze

Retrospektivní výstava ateliéru Průmyslový design, Fakulty multimediálních komunikací v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze s názvem „Dimenze designu“ představí vybrané designérské a výstavní projekty, kterými se ateliér prezentoval na tuzemských a zahraničních akcích zaměřených na design.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve středu 10. listopadu 2021 v 18 hodin v prostorách vstupního foyer hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze, vchod z ulice Široká.

Ateliér Průmyslový design, který byl založen v roce 1999, navazuje na dlouholetou tradici výuky průmyslového designu, jejíž základy byly koncipovány na sklonku 30. let 20. století ve zlínské Škole umění, založené společností Baťa. Zlín se stal kolébkou českého průmyslového designu zejména zásluhou takových osobností, jakými byli prof. Vincenc Makovský, prof. Zdeněk Kovář a jeho žák prof. akad. soch. Pavel Škarka.

Studium v ateliéru, který od roku 2014 vede doc. MgA. Martin Surman, ArtD., je zaměřeno na problematiku navrhování sériově vyráběných produktů z oblastí designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků apod.

V rámci ateliérové výuky je kladen důraz na vysokou užitnou hodnotu návrhu a jeho ergonomické parametry, vizuální kvalitu, ekologii a výrobní potenciál.

Ateliér se aktivně podílí na řadě výzkumných a vývojových projektů a zaměřuje se na úzkou spolupráci s výrobním sektorem, o čemž svědčí řada realizací konkrétních výrobků, registrovaných průmyslových vzorů a dlouhodobě úspěšné partnerství s mnoha firmami. Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry.

Pozitivním ukazatelem optimálního směřování ateliéru je bezesporu velmi dobré uplatnění absolventů v praxi, v tuzemských i v zahraničních společnostech.

Ve výuce je design vnímán jako prostředek komunikace mezi designérem, výrobcem a uživatelem.

Ateliér se prezentoval na mnoha prestižních zahraničních soutěžích a akcích věnovaných designu, jakými byly Tokyo Design Week 2015 v Japonsku, Dutch Design Week 2016 a 2018 v nizozemském Eindhovenu, Vienna Design Week 2016 v Rakousku, Bratislava Design Week 2016, 2017 a 2019 na Slovensku, Lodz Design Week 2016 v Polsku, Ambiente 2018 v německém Frankfurtu, Milan Design Week 2013 až 2019 v Itálii, EXPO 2020 Dubai ve Spojených arabských emirátech apod., v rámci kterých obdržel řadu významných ocenění.

Studenti ateliéru rovněž pravidelně získávají nejvyšší ceny v tuzemských soutěžích a přehlídkách designu, jako jsou například Národní cena za studentský design, Designblok, Grand Prix Mobitex, Cena profesora Jindřicha Halabaly, DESIGN.S apod.

Mezi nejzásadnější úspěchy na mezinárodní scéně bezesporu patří dvě ocenění Red Dot Design Award v kategorii Design Concept a v kategorii Best of Best.

Ateliér Průmyslový design těmito aktivitami dlouhodobě významně přispívá k čelní pozici Fakulty multimediálních komunikací mezi vzdělávacími institucemi obdobného zaměření ve světě.

Ateliér se může pyšnit desítkami absolventů bakalářského, magisterského i doktorského studia, kteří založili vlastní designérské firmy, nebo pracují pro přední české i zahraniční společnosti, např. Volkswagen, McLaren, Ikea, Otto Bock, Škoda Auto, MMCité, Egoé, Tescoma, Ton, Preciosa, Lasvit, Meopta, TAJMAC ZPS, Nirvána Systems, Baťa, Fatra, Koma, TON, Plastia atd.

Fakulty a součásti

Zavřít