noc vědců

Na Noc vědců zůstaňte doma a online

Noc naplněná oblíbenými vědeckými radovánkami se opět blíží. Ačkoli se letos nepotkáme v prostorách Univerzity Tomáše Bati, Noc vědců si v jejím podání můžete od 27. listopadu užít v pohodlí vašeho domova a internetového připojení.

„Noc vědců je klasika, na kterou se každý rok těšíme. Ačkoli nás mrzí, že se osobně nepotkáme s vědeckými nadšenci, jsme rádi, že se nám podařilo připravit o to nápaditější online program. Virtuální dveře otevřeme nejen zajímavostem ze světa vědy, ale také zábavou na dlouhé podzimní večery, což v dnešní době všichni jistě oceníme. Téma festivalu ‚Člověk a robot‘ se promítá v každé části programu, ačkoli by vás některá propojení ani nenapadla,“ nastiňuje koordinátorka zlínské Noci vědců, Kateřina Večerková. A na co se můžete těšit letos?

10 minut o vědě

10 minut o vědě formou videíFormát 10 minutových přednášek našim vědcům sice nedá spát, jak ale pravidelní návštěvníci zlínské vědecké noci vědí, právě v tomto časovém presu ze sebe dostanou lektoři to nejzajímavější. Co dělají roboti v marketingu nebo chemii? Jak se mění vnímání robota? Vyhrává tlumočník nebo stroj? To odpovídají akademici a doktorandi Univerzity Tomáše Bati v průběhu 8 krátkých videí.

Podcasty UTButebe

3 speciální podcastyUmělá inteligence, Roboti na sociálních sítích a Cirkulární ekonomika: tři témata, která pálí odborníky i nás – laiky, kteří mnohdy nevědomky stojí v jejich samotném centru. Na čem stojí problematika těchto témat a proč bychom se o ně měli zajímat? Do třech diskuzí speciálního nocovědního vydání podcastu UTButebe jsme pozvali akademiky a profesionály z praxe, aby osvětlili tyto „buzzwordy“, které tak často slýcháme.

Přírodovědné hrátky?

Hra pro přírodovědceKaždý, kdo někdy navštívil Noc vědců, ví, že věda je hravá a kombinovat vědění i zábavu je něco, co nás strašně baví. Výsledný produkt naší letošní snahy o gamifikaci vědy na dálku, najdete v naší znalostní hře pro všechny, co mají rádi přírodní vědy i všeobecný přehled. Karetní hra vám připomene pojmy nejen světa robotů, ale také z prostředí, kde se naše věda střetává s běžným životem. Je na co se těšit!

Noc vědců si můžete sice užít pouze online, ale přesto plnohodnotně. Veškerý obsah vytvořený nejen naší univerzitou, ale všemi zapojenými vědeckými i vysokoškolskými institucemi ČR, bude dostupný od 27. listopadu 2020 na webových stránkách Noci vědců.

Doporučujeme sledovat i aktuality na facebookové události nebo instagramu Noci Vědců.