akce

Studenti diskutovali s guvernérem České národní banky

Česká národní banka a Fakulta managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně uspořádaly 17. října 2023 Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem.

Akce se uskutečnila v  prostorách Auly UTB. Kromě guvernéra ČNB se akce zúčastnili také viceguvernér Jan Frait, člen bankovní rady Jan Kubíček a další významní ekonomové a hosté z řad podnikatelů.

„Dosavadní měnová politika zabrala. Inflace klesla od září 2022 z 18 % na 6,9 % v letošním září. Podle prognózy bude příští rok dezinflace pokračovat. Je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací,“ řekl guvernér Aleš Michl ve svém projevu na úvod Diskusního fóra, po kterém následovaly panelové diskuse.

První panel Diskusního fóra ČNB Měnová politika a návrat k normálu uvedl svou prezentací Jan Kubíček, člen bankovní rady ČNB, který o tématu diskutoval s Petrem Zahradníkem, členem Národní ekonomické rady vlády a ekonomem České spořitelny, Stanislavem Martincem, majitelem a jednatelem společnosti KOMA Modular. Druhý blok Diskusního fóra ČNB Příběh českého bankovnictví uvedl svou prezentací viceguvernér Jan Frait, který dále hovořil s Pavlem Kysilkou, ekonomem a bývalým pověřeným guvernérem ČNB, Martinem Mikeskou, odborným asistentem Ústavu ekonomie FaME UTB, a rovněž se studenty a diváky, kteří se mohli dotazovat také online. Odpoledne se v budově rektorátu setkal guvernér Aleš Michl s rektorem UTB Milanem Adámkem a podnikateli Zlínského kraje na gremiální poradě Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje.