Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Udržitelnost

Aktuality

 • UTB v mezinárodním hodnocení udržitelnosti UI GreenMetric 2023 - Hodnocení UI GreenMetric zahrnovalo šest klíčových oblastí: infrastrukturu, energii a klimatickou změnu, dopravu, vodní hospodářství, odpady a vzdělávání a výzkum.
 • Ekologie na dosah ruky – Nové třídicí koše na UTB! - Vedení Univerzity Tomáše Bati významně podporuje ekologický a udržitelný rozvoj, a proto společně se studenty a zaměstnanci připravuje jeho strategii do roku 2030.
 • SWAP – Zpomalme fast fashion - Máte doma nepoužívané kousky oblečení, bot nebo super knížky, co jen zabírají místo? Dejte jim druhý život a swapněte je v rámci Evropského týdne udržitelnosti na UTB.
 • Mikrofiltrovaná voda pro všechny zdarma - Dobrá zpráva pro všechny, kteří mají rádi filtrovanou vodu a zároveň chtějí odlehčit přírodě od zbytečných plastů. Ve středu 6. 4. 2022 proběhlo oficiální otevření všech automatů Filtermac na jednotlivých lokalitách.
 • Jak snížit množství technologického odpadu během výroby netkaných textilií - Na kroku směrem k bezodpadovému hospodářství pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) University Tomáše Bati ve Zlíně v úzké spolupráci se společnostmi skupiny PFNonwovens, jedním z předních světových výrobců netkaných textilií. Projekt výzkumu a vývoje „Technologický výrobní odpad jako inovativní materiálový zdroj při procesu výroby netkaných textilií“ (FW03010465) řešený v programu TREND je realizovaný v […]
 • Univerzita zahájila prototypovou výrobu baterií - Univerzita Tomáše Bati dnes zprovoznila linku na prototypovou výrobu baterií. Prototypová linka vznikla v rámci řešení programu Theta nazvaného „Další generace All-Solid-State Li-ion Baterií“, který podporuje Technologická agentura České republiky (TAČR).
 • Prevence syndromu karpálních tunelů a dalších nemocí z povolání. I na tom pracuje tým vědců z pěti českých univerzit - Prevence před vznikem nejčastější nemoci z povolání, syndromu karpálních tunelů, ale i dalších rizikových faktorů pracovního prostředí. Tím se v rámci projektu Technolotické agentury České republiky (TAČR) zabývají vědci pěti českých univerzit včetně té zlínské. Na Fakultě managementu a ekonomiky (FaME) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně probíhá právě dnes jedna z dílčích etap měření […]
 • Výroční zpráva o udržitelnosti pro rok 2020 - Zjednodušená výroční zpráva o udržitelnosti Univerzity Tomáše Bati informuje o aktuálním stavu vybraných indikátorů pro rok 2020.
 • Spolek UTB za klima se opět rozjíždí! - To, že máme na univerzitě spoustu šikovných studentů s vynikajícími výsledky a ještě zkušenější zaměstnance, všichni víme. Ale věděli jste také, že se spousta z nich angažuje ve spolcích? Jeden takový se právě znovu rozjíždí.
 • Vědci ze zlínské univerzity hledají cestu, jak lépe využít recykláty - Vědci ze zlínské univerzity zkoumají, jak jinak ještě využít recykláty a stavební i kamenolomový odpad. Vytříděné plasty a nápojové kartony například od mléka nebo džusů bude možné opětovně využívat i v budoucnu. Jejich znovuzpracováním se nyní intenzivně zabývají vědci ze skupiny Environmentální technologie z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
 • Knihovna UTB vyrábí bloky - Zajímavý nápad, co se týká udržitelnosti a eco friendly myšlenky, dostali zaměstnanci univerzitní knihovny.
 • Green University Ranking - Naše univerzita se už po potřetí zapojila do mezinárodního srovnání UI GreenMetric World University Rankings. Cílem tohoto průzkumu je srovnání aktuálního stavu udržitelnosti na univerzitách po celém světě. V loňském roce se zapojilo 912 univerzit z 84 států.
 • Udržitelnost v rozvojovém projektu na rok 2022 - Univerzita se spolu s dalšími 23 univerzitami v ČR rozhodla zapojit do projektu University leaders in SDG (Sustainable Development Goals) pro rok 2022. Cílem projektu je posílit roli univerzity jako efektivní a odpovědné veřejné instituce v rámci udržitelného rozvoje.
 • StoRIES – vytváření ekosystému pro inovace v oblasti skladování energie - Dne 1. listopadu 2021 zahájí svou činnost pod vedením Technologického institutu v Karlsruhe (KIT, Německo) projekt StoRIES (Storage Research Infrastructure Eco-System, v překladu „Ekosystém infrastruktury výzkumu v oblasti skladování), který založila Evropská komise v rámci programu Horizont 2020 a na jehož realizaci bylo na čtyřleté období vyčleněno téměř 7 milionů EUR.
 • Spolupráce se spolkem UTB za klima - Protože udržitelnost je jedním z hlavních pilířů kultury UTB, jsme moc rádi, že můžeme navázat spolupráci se studentskými organizacemi, které se těmto myšlenkám aktivně věnují.
 • Pijte zdravě! - Nové automaty na čerstvou vodu mají nově k dispozici zaměstnanci a studenti Univerzity Tomáše Bati. Společnost Bezpetek naistalovala na několik míst zařízení Filtermac na stáčení chlazené perlivé i neperlivé mikrofiltrované vody.
 • Do práce nebo do školy na Nextbiku - Univerzita se rozhodla podpořit aktivní životní styl svých studentů, zaměstnanců i občanů města a uzavřela smlouvu o umístění stanic sdílených kol se společností Nextbike Czech Republic.
 • Odborná přednáška na téma “Les, dřevo a udržitelnost” pro výstavu G18 - Už 16. 6. 2021 se galerie G18 otevře s novou výstavou designu Příběh letokruhů. Za její realizací stojí studenti Arts Managementu FMK UTB ve Zlíně, kteří se rozhodli přiblížit téma řemesla a práce s materiály – ať už té tradiční či skrze nové pohledy na jejich udržitelnost. Výstava bude probíhat až do 8. 7. 2021.

Fakulty a součásti

Zavřít