Spolek UTB za klima se opět rozjíždí!

To, že máme na univerzitě spoustu šikovných studentů s vynikajícími výsledky a ještě zkušenější zaměstnance, všichni víme. Ale věděli jste také, že se spousta z nich angažuje ve spolcích? Jeden takový se právě znovu rozjíždí.

UTB za klima je studentsko-zaměstnanecký spolek, který již nějakou dobu existuje. Bohužel čas plyne a studenti, kteří dostudují, spolek opouští. Letos se pokouší nabrat nové síly a opět přičichává k životu. V současné době proto probíhají nová náborová setkání se studenty na všech fakultách.

Spolek se věnuje dobrovolným činnostem a pomáhá rozšiřovat aktivity vedoucí k udržitelnosti. Zároveň toto téma přibližuje studentům i širší veřejnosti. Sdružuje studenty, kteří se zajímají o udržitelnost, ekologii a klimatickou krizi ve svých životech, a rádi by své znalosti a zkušenosti přenesli do aktivního života na univerzitě.

Hlavním cílem je udržitelná univerzita

Cílem UTB za klima je poukázat na to, že by se i univerzita a studenti společně s pracovníky z ní, měli zajímat o životní prostředí a o to, kde žijeme. Jelikož je univerzita součást našich životů, je potřeba, aby se i ona zajímala o životní prostředí, a byla tedy udržitelná. „Je důležité věnovat se tématům klimatické krize, jelikož s velkou pravděpodobností, pokud se nestane něco mimořádného v současných scénářích vývoje klimatické změny, budou v budoucnosti její dopady čím dál tím častější,“ vyjádřil se Ing. David Šaur, Ph.D., neoficiální leader spolku UTB za klima.

Lidé ze spolku se snaží své získané zkušenosti předat dál, a to prostřednictvím vzdělávacích přednášek. Již nyní zároveň pracují na projektech, které by měly univerzitě pomoci být opět o kousek více udržitelnou. Jelikož nejlepším učitelem je praxe, chystají se zároveň spojit s organizacemi, které téma udržitelnosti každodenně řeší, a spolupracovat s nimi na různých, nejen vzdělávacích projektech. Cíl je totiž jasný – udržitelnost chápat jako samozřejmou součást všech aktivit na univerzitě.