Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
FMK

Čtyři ocenění pro ateliér Průmyslový design

Mimořádného úspěchu dosáhli studenti ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně na letošním 16. ročníku mezinárodní soutěže Cena profesora Jindřicha Halabaly 2020 v Brně, když získali celkem čtyři ceny za design.

Hlavní cenu prof. Jindřicha Halabaly v kategorii Design nábytku – klauzurní práce obdržela absolventka ateliéru Annamária Dovalová a její stůl Masa, realizovaný ve spolupráci s firmou Maesif.

Designérský návrh jídelního stolu Masa s lavicemi je tvarově čistý, vizuálně kultivovaný a nepochybně atraktivní. Akcentovaná funkční spára v ose stolové desky umožňuje umístění posuvných prvků pro položení horkých nádob, případně dalších nápaditých aplikací, jako např. vázy na květiny apod. Ocelová podnož stolu včetně opticky subtilní, avšak dostatečně pevné konstrukce zavěšeného hranolu pro oporu nohou, umožňuje uživateli vhodně ergonomicky měnit jejich polohu při delším sezení a současně stůl příjemně vizuálně dynamizuje. Navržený jídelní nábytkový set je v kontextu současné produkce unikátní, obsahuje řadu funkčních i vizuálních inovací, je komplexně technicky dořešen a v podstatě připraven pro sériovou produkci. Společnost Maesif jej v brzké době hodlá v rámci svého produktového portfolia uvést na trh.

Ocenění v kategorii Design nábytku – klauzurní práce získala studentka pátého ročníku Rebeka Mališová za stoličku Benny z kolekce Alchymisti, vyrobenou ve spolupráci s českým výrobcem kovového ohýbaného nábytku firmou Kovonax z Bystřice pod Hostýnem.

Unikátní sedlová stolička vznikla v rámci celofakultního designérského projektu s názvem Alchymisti, který byl iniciován ateliérem Průmyslový design a představen na mezinárodní přehlídce designu Milan Design Week 2019. Stolička Benny volně navazuje na evropskou meziválečnou produkci nábytku z ohýbaných ocelových trubek a současně ji aktualizuje z hlediska výrobních technologií a vizuální formy. Při její výrobě byly využity progresívní výrobní technologie a postupy.

Velká pozornost byla věnována povrchové úpravě metodou galvanického zinkování, která vytváří jedinečný vizuální efekt a evokuje atmosféru alchymistických dílen a snahu alchymistů o transmutaci běžných kovů na zlato.

Ocenění v kategorii Design nábytku – závěrečné práce bylo uděleno doktorandce Sabině Stržínkové a její čalouněné židli Tammi, která je vyráběná společností Nábytek Jelínek ve Valašském Meziříčí.

Židle Tammi, ve variantě s područkami a bez nich, tvoří součást vizuálně kultivované kolekce nábytku z dubového masivu, společně s barovou židlí a jídelním stolem.

Charakteristickým motivem celého setu je kontrastní barevnost a přiznané konstrukční spoje, které tvoří signifikantní detaily celé autorčiny koncepce. Židle byla navržena s důrazem na bezproblémovou sériovou výrobu a vizuální kompatibilitu s produktovým portfoliem firmy.

Speciální ocenění Národního centra nábytkového designu získala studentka 3. ročníku Barbora Tichá a její předsíňová stěna Mira, navržená rovněž ve spolupráci se společností Nábytek Jelínek.

Designérský návrh předsíňové stěny působí dynamicky, ale přesto vizuálně čistě. Sestava obsahuje řadu specializovaných funkčních částí, jako např. praktickou interaktivní magnetickou plochu, elektronický modul se zabudovanou meteostanicí integrovaný do zrcadla apod.

Fakulty a součásti

Zavřít