Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
FMK

Díky namadlu není třeba otevírat dveře rukou

Produktoví designéři Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vymysleli velmi užitečnou pomůcku. Nazvali ji jednoduše –  namadlo. To si budou moci lidé také vyrobit sami doma.

V praxi je to jednoduchý plastový nástavec, díky kterému stačí k otevření dveří předloktí. Dlaň se tak nemusí vůbec dotknout kliky, což je v dnešní koronavirové době více než žádoucí.

„Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může „přežít“ i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby. Někteří si přetáhli rukáv přes dlaň, jiní si otevírali dveře předloktím“, vysvětluje prvotní nápad Vladimír Kovařík, vedoucího ateliéru produktového designu FMK UTB ve Zlíně.

Právě to dovedlo designéry až k této pomůcce. Plastový nástavec vyvinuli s využitím 3D technologií.

„Vývoj produktu byl limitován technologií 3D tisku, museli jsme najít správné tloušťky stěn, vhodný typ materiálu, ze kterého se namadlo tiskne. Přes počáteční problémy, kdy nám namadlo praskalo, se nám v poměrně krátké době podařilo vše doladit a dnes máme plně funkční výrobek ve dvou verzích na vodorovné i svislé madlo“, říká Vladimír Kovařík.

Namadlo lze velmi jednoduše upevnit stahovacími páskami na madlo dveří. Ten, kdo vstupuje, pak vůbec nepoužije dlaň ani prsty. Jednoduše tahem předloktí dveře otevře.

Autoři nápadu dají tisková data volně k dispozici veřejnosti. Díky nim si může každý tuto drobnou pomůcku sám vyrobit.  Stačí k tomu 3D tiskárna. Pokud ji doma zájemce nemá, může využít komerčních služeb 3D tisku.

Pokud máte možnost 3D tisku, stáhněte si prosím data pro výrobu a přispějte k šíření této ochranné pomůcky. V instruktážním videu najdete návod na snadné upevnění nástavce k madlu dveří. K dispozici je i PDF s ilustrací návodu k použití, který lze vytisknout a nalepit na dveře.

Soubory ke stažení:

Fakulty a součásti

Zavřít