věřejná sbírka

Lavička Václava Havla ve Zlíně

U příležitosti oslav 30. výročí 17. listopadu 1989 se ve Zlíně chystá instalace Lavičky Václava Havla. Zlín se tak připojí k městům celého světa, kde je toto symbolické místo instalováno.

Účelem tohoto veřejného uměleckého díla je vytvořit místo pro setkání a dialog v duchu idejí Václava Havla. Pravda, vzájemné pochopení, svobodné projevování názorů, láska a hledání společných postojů jsou základem komunikace v demokratické společnosti. Celkem je ve světě prozatím instalováno 27 těchto symbolických míst – například ve Washingtonu, Barceloně, Philadelphii, Benátkách, Tel Avivu, Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech, Olomouci a dalších městech. Václav Havel, rodák z Prahy, zanechal poměrně výraznou stopu také ve Zlíně, kde léta působil jeho dědeček z matčiny strany, pan Hugo Vavrečka, diplomat, spisovatel a jeden z nejbližších spolupracovníků J. A. Bati. Ve Vavrečkově vile, která se nachází ve čtvrti Mokrá, malý Václav u dědečka nějakou dobu bydlel.

Více informací o projektu najdete na stránkách iniciativy www.lavickavhzlin.cz.

Projekt může podpořit příspěvkem do veřejné sbírky. Transparentní účet je dostupný na online zde.