U3V

Posluchači Univerzity třetího věku studují i v době pandemie. Doma u počítače

Zákaz shromažďování, doporučený pobyt doma, zavřené školy. Zejména pro seniory je současný stav kolem pandemie koronaviru složitý. I přesto se ale někteří z nich s touto situací perou statečně. Například posluchači Univerzity třetího věku (U3V) se na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně  vzdělávají i nadále, a to doma přes internet, kdy jim vyučující zasílají potřebné studijní materiály.

„Je to úžasné, máme k dispozici pro nás drahocenné informace, obzvlášť duchovně nás to velmi povznáší,“ popisuje s nadšením Júlia Zezulková, která se na univerzitu třetího věku přihlásila.

„Jsme rádi, že naši senioři jsou natolik aktivní, že se bez problémů zapojili do výuky na dálku,“ říká prorektorka zlínské univerzity pro vnější a vnitřní vztahy Adriana Knápková.

Vyučující jednotlivých předmětů posílají posluchačům nejen prezentace, ale také výuková videa.

„Děkuji moc za nápad posílat přednášky touto formou. V této době je moc fajn mít se školou alespoň nějaký kontakt. Je to pro nás moc důležité,“ říká další seniorka Irena Brzáková.

„Posluchači dostávají také pravidelně úkoly, musí je udělat a poslat zpět mailem. Jejich reakce jsou úžasné, řada z nich se s velkou chutí nejprve pustila do instalace potřebných programů na svých počítačích a teď už fungují v plném nasazení,“ přibližuje koordinátorka univerzity třetího věku Jarmila Hřebíčková a dodává: „Jako první úkol měli posluchači najít tři pozitivní věci na současné situaci. Toto zadání mělo mezi seniory velký ohlas, z tohoto kurzu připravujeme také video“.

Ne každý posluchač univerzity třetího věku je ale například ze zdravotních důvodů úplně soběstačný.

„Máme třeba jednu posluchačku, která je po těžké nemoci, má velmi omezený pohyb. Ale nevzdává to, s domácími úkoly jí dokonce pomáhá dcera a pouští jí i výuku online,“ přibližuje jeden příběh Jarmila Hřebíčková.

Složitější je situace u těch kurzů, které jsou zaměřené prakticky – výtvarné kurzy, kaligrafie nebo digitální fotografie. Ale způsob se našel – posluchači pracují doma, kreslí a fotografují na zadaná témata a s lektory komunikují elektronicky.