Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
utb

Univerzita otevřela nové koleje a chystá další investiční akce

Funkční, moderní a estetické ubytovací zařízení, které odpovídá současným trendům v oblasti ubytování. Takové jsou nově zrekonstruované vysokoškolské koleje za Městským divadlem, které dnes slavnostně otevřela Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Celý objekt prošel kompletní generální rekonstrukcí. Vnitřní vybavení bylo po padesáti letech používání již opotřebené, technologické zařízení budovy bylo za hranicí životnosti. Pokoje měly zcela nevyhovující dispoziční uspořádání se sdíleným sociálním zařízením na jednotlivých podlažích.

„Jsme hrdí na to, že se nám v tomto moderním projektu nově zrekonstruovaných kolejí podařilo inspirovat studentskými kolejemi v zahraničí s důrazem kladeným na evropský standard ubytování, kde jsou potřeby vysokoškolského studia propojeny s potřebami pro následnou relaxaci i zábavu,“ říká rektor UTB prof. Vladimír Sedlařík.

Dnes má budova zcela nové interiérové vybavení. Celková ubytovací kapacita objektu po rekonstrukci činí 90 pokojů se 165 lůžky.

„Nové dispoziční uspořádání na pěti podlažích je provedeno v konceptu dvoulůžkových ubytovacích jednotek se dvěma oddělenými pokoji, z nich každý má vlastní sociální zařízení a společnou plně vybavenou kuchyň nacházející se mezi těmito pokoji,“ popisuje kvestor UTB RNDr. Alexander Černý.

Pro studenty se specifickými potřebami univerzita připravila pět ubytovacích jednotek. Kromě pokojů budou studenti využívat také celou řadu novinek.

„V přízemí objektu je umístěna snídaňová restaurace, fitness centrum, prádelna, kolárna a recepce s odpočinkovou zónu. Dále se tu nachází administrativní část kolejí, která zahrnuje kanceláře a zasedací prostory,“ dodává ředitel Kolejí a menz UTB Bc. Michal Navrátil.

Výraznou vnější změnou je přístavba na západní straně budovy, ve které je umístěn evakuační výtah a chráněné únikové schodiště pro splnění současných protipožárních a bezpečnostních norem. Skleněný tubus přístavby se směrem nahoru rozšiřuje a tvarově tak připomíná číslovku 7, což je označení tohoto objektu (U7).

„Další novinkou je prosklený studentský klub, který vznikl na střeše objektu, kde mohou studenti trávit volný čas,“ zmiňuje kvestor RNDr. Alexander Černý.

Rekonstrukce kolejí začala v roce 2021. Celkové náklady činily 124 mil. Kč, z toho 93 mil. Kč stála vlastní rekonstrukce budovy, za 25 mil. Kč se pořídil nábytek a 6 mil. Kč bylo určeno na ostatní vybavení objektu a projekčně inženýrské činnosti.

„Z těchto nákladů bylo 71 mil. Kč hrazeno z programového financování MŠMT a 53 mil. Kč z vlastních zdrojů univerzity,“ uvádí rektor UTB prof. Vladimír Sedlařík.

Celková kapacita vysokoškolských kolejí na zlínské univerzitě je nyní 1237 lůžek, které jsou rozmístěny v pěti budovách. Cenové rozpětí je od 3450 Kč do 5940 Kč měsíčně.

Další významnou investiční akcí UTB je rekonstrukce a přestavba bývalého klubu Fénix na multifunkční, mediální, produkční, tréninkové a výukové centrum zejména pro potřeby Centra digitalizace UTB a také ateliéry Fakulty multimediálních komunikací. Do provozu by měl být uveden v roce 2023. Univerzita připravuje rovněž kulturní a společenské centrum pro studenty a nová sportoviště včetně multifunkční sportovní haly.

 

Fakulty a součásti

Zavřít