utb

Univerzita pomáhá Ukrajině

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se intenzivně zapojila do pomoci Ukrajině. Pořádá humanitární sbírku a poskytne pro ukrajinské studenty stipendia i ubytování. Ukrajinští studenti, kteří studují a žijí ve Zlíně, budou navíc pomáhat s tlumočením. Do Zlína a okolí už přijíždějí první lidé z Ukrajiny, zejména ženy a děti, kteří utíkají před válkou.

Humanitární pomoc mohou lidé nosit do zlínské galerie G18, která sídlí v přízemí Fakulty humanitních studií na Štefánikově ulici ve Zlíně, a to denně od 10.00 do 21.00 hodin.

„Potřeba jsou zejména hygienické potřeby jako dezinfekce, zubní pasty a kartáčky, mýdla, dětské pleny a také léky. Budeme rádi také za powerbanky, čelovky, spacáky, deky, karimatky, dětské lahve, výživy a zdravotnický materiál jako škrtidla, obvazy a náplasti,“ uvádí za organizátory sbírky Vendula Gregorovičová z Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity. Vybrané věci převezme organizace Člověk v tísni, která zajistí jejich dodání na Ukrajinu.

K humanitární sbírce Charity v Uherském Hradišti se také připojuje tamní Fakulta logistiky a krizového řízení.

Ukrajinští studenti, kteří studují na zlínské univerzitě, budou rovněž pomáhat s tlumočením. Univerzitu s prosbou o překlady požádalo zlínské Centrum pro podporu integrace cizinců.

„Lidé z této organizace se nám ozvali hned v neděli, jestli bychom pro ně a pro místní farnost nesehnali mezi našimi studenty dobrovolníky pro tlumočení a překlady pro přijíždějící uprchlíky z Ukrajiny s tím, že mají na cestě první velkou skupinu 60 – 80 osob. Ihned se nám nadšeně přihlásilo osm ukrajinských studentů, kteří umí i česky nebo anglicky a hlásí se nám další,“ popisuje František Brázdilík z Welcome centra mezinárodního oddělení zlínské univerzity. „Již v neděli překládali pro prvních šest rodin. Další ukrajinští studenti začali už o víkendu pomáhat s balením a odesláním materiální pomoci na Ukrajinu. Je vidět, že chtějí pomoci a být co nejvíce užiteční,“ dodává František Brázdilík.

„Pomáhám tady ze všech sil proto, abych pomohl mé rodině na Ukrajině. Ženy a děti, kterým tady pomůžeme, mají doma muže, kteří tam bojují za budoucnost mé vlastní rodiny. A když budou vědět, že je tu o jejich rodiny postaráno, budou bojovat dobře a moje rodina tam snad přežije,“ říká s napětím v hlase ukrajinský student Ilja, který na zlínské univerzitě studuje.

Ukrajinští posluchači studující na zlínské univerzitě mohou rovněž požádat o mimořádné stipendium.

„Poskytneme pro začátek jednorázové mimořádné stipendium. S našimi ukrajinskými studenty jsme v intenzivním kontaktu, kromě stipendií nabízíme i psychologickou pomoc formou naší psychologické poradny, snažíme se jim jejich tíživou životní situaci co nejvíce ulehčit,“ uvádí rektor zlínské univerzity prof. Vladimír Sedlařík. Vedení univerzity nyní hledá také možnosti ubytování na vysokoškolských kolejích v případě potřeby.

Již minulý týden vedení univerzity vyvěsilo na podporu Ukrajiny ukrajinskou vlajku a jednoznačně odsoudilo napadení suverénního státu. Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně nyní studuje necelá padesátka ukrajinských studentů.