veletrh vědy

Univerzita Tomáše Bati představí vědu zábavnou formou

Zajímavé a inovativní technologie z mnoha oblastí výzkumu představí Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně na největší populárně naučné akci u nás – Veletrhu vědy 2023, který se koná od 8. do 10. června 2023 na výstavišti PVA EXPO Praha.

Na veletrh se přijede prezentovat hned několik fakult a výzkumných center UTB ve Zlíně. Na co se mohou návštěvníci těšit?

Stanoviště Centra bezpečnostních, informačních a komunikačních technologií (CEBIA-Tech) nabídne ukázku virtuální a rozšířené reality, robotických systémů a jejich následné využití v praxi. Konkrétně se bude jednat o virtuální střelnici, ve které si uživatel bude moct vyzkoušet střelbu ve virtuální realitě s různými zbraněmi, které obsahují zpětný ráz jako u reálné zbraně, aby bylo dosaženo co nejvěrnějšího zprostředkování reálného zážitku. Rozšířená realita v podobě aplikace do mobilního telefonu zase odkryje možnosti moderní výuky s cílem využití mobilní aplikace pro vizualizaci probírané látky. Dozvíte se, jak se neztratit ve 3D světě technologií a mnoho dalšího.

Z oblasti robotiky se návštěvníci mohou těšit na realistické modely robotických rukou a jejich ovládání pomocí speciální snímací rukavice, díky které bude uživatel moct v reálném čase ovládat pohyby skutečného i virtuální robota. Součástí expozice bude i hudební nástroj generující zvuky na základě prostorových souřadnic těles, předmětů nebo značek. Jedná se o optoelektronické zařízení, kde jednotlivým prostorovým souřadnicím zájmových objektů je přidělena výška, hlasitost a barva tónu. V expozici najdete i několik logických her a hádanek s možností výhry zajímavých cen, ovládání robotického autíčka, autonomní robotické modely a mnoho dalšího.

Na stánku Centrum polymerních systémů (CPS) naleznete celou řadu zajímavých ukázek souvisejících s aplikovaným i základním výzkumem. Můžete se těšit na polymery formou hry (výroba slizu), organické LED diody, ukázku polymerních generátorů pracujících na piezoelektrickém a triboelektrickém principu. Vědečtí pracovníci CPS vám navíc rádi poskytnou podrobné informace o přístrojovém vybavení Centra polymerních systémů a o možnostech spolupráce.

Fakulta technologická (FT) na letošním vědeckém veletrhu představí návštěvníkům některé ze svých oblastí působnosti. Nenechte si ujít možnost objevit svět (bio)materiálů, polymerů, technologie potravin, ochrany životního prostředí a procesního inženýrství. Zajímají vás nové inovativní technologie? Na stánku FT se můžete těšit na unikátní hudební nástroj – elektrické violoncello, které bylo vyrobeno pomocí aditivní výroby a na jehož vývoji se fakulta podílí. V tomto projektu se propojují témata, která jsou aktuální a důležitá pro budoucnost lidstva – cirkulární ekonomika, udržitelné výrobní technologie a ekologie. Navštivte stánek Fakulty technologické a vyzkoušejte si, jakým způsobem věda a technologie ovlivňují náš každodenní život.

Poslední z účastníků, Fakulta logistiky a krizového řízení, na veletrhu představí zajímavá témata z oblasti environmentální bezpečnosti. Návštěvníci se můžou těšit na dendrochronologii, bioakustiku a ekoakustiku nebo se zapojit do mapování biodiverzity.