utb

Vyjádření Akademického senátu UTB ke stávce vysokých škol

Dne 17. 10. 2023, symbolicky ve 14:00 hodin, kdy byla Vysokoškolským odborovým svazem vyhlášena celostátní výstražná hodinová stávka, začal Akademický senát UTB projednávat problematiku financování vysokého školství.

Na závěr diskuze přijal usnesení č. 292/7 ve znění:

Akademický senát UTB ve Zlíně podporuje požadavky na navýšení částky určené na financování vysokého školství. Negativně vnímáme klesající podíl kapitoly vysokého školství v rámci rozpočtu MŠMT, což z dlouhodobého hlediska ovlivňuje nábor nových zaměstnanců na vysokých školách a může způsobit odliv stávajících kvalitních zaměstnanců. Prohlubující se podfinancování segmentu vysokých škol, vědy a výzkumu znamená, že vysoké školy přestávají být konkurenceschopné zejména v oblasti srovnání mezd akademických pracovníků a platů v soukromém sektoru. Tento negativní vývoj bude mít v budoucnu neustále se zvyšující dopad na kvalitu vysokého školství a vzdělanosti v České republice.