Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
utb

Vysoké učení technické po více než 70 letech vrátilo čestný doktorát Janu Antonínu Baťovi

Vědecká rada VUT v pátek 20. listopadu 2020 vrátila J. A. Baťovi čestný doktorát, o který tento obuvnický magnát přišel z politických důvodů v květnu 1948. Dnešním dnem tak byla J. A. Baťovi navrácena jeho původní akademická hodnost dr.h.c.

„Jan Antonín Baťa získal čestný doktorát 15. prosince 1937 na tehdejší Vysoké škole technické Dr. Edvarda Beneše, což je dnešní Vysoké učení technické v Brně. Slavnostní promoce se uskutečnila 26. března 1938 a dokonce se z ní dochoval videozáznam, ve kterém Jan Antonín Baťa děkuje akademické obci a promlouvá k ní v tehdejší aule na Veveří ulici, v sídle dnešní Fakulty stavební,“ upozorňuje na historické souvislosti Alžběta Blatná z Archivu VUT.

Člen slavné obuvnické rodiny ze Zlína se ale z titulu doktora technických věd radoval jen krátce. Na základě jeho odsouzení mimořádným lidovým soudem za zločiny proti státu mu profesorský sbor tehdejší brněnské techniky v květnu 1948 titul odebral. Až v roce 2007 se podařilo Baťu rehabilitovat a Městský soud v Praze původní rozsudek zrušil. Na základě toho nyní Vědecká rada VUT mohla anulovat i starší rozhodnutí svého profesorského sboru.

„Náprava historických křivd někdy trvá dekády, jsem potěšen, že rada VUT dnes takto rozhodla. Přeci jen jsme Univerzita Tomáše Bati a z historického hlediska je to důležitý krok, “ dodává prorektor UTB a člen vědecké rady VUT prof. Petr Sáha.

Čestný doktorát z VUT obdržel i Tomáš Baťa, jemu ale odebrán nikdy nebyl. Celkem brněnská technika za víc jak 120 let své existence udělila 67 čestných doktorátů. Mezi držiteli jsou např. Nikola Tesla, Tomáš Garrigue Masaryk, Václav hrabě z Kounic, Armin Delong, Eva Jiřičná nebo Viktor Rudiš.

Zdroj fotografie: Archiv VUT

Fakulty a součásti

Zavřít