utb

Zemřel docent Josef Kacr, významná osobnost Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Ve čtvrtek 14. září 2023 zemřel ve věku 97 let doc. Ing. Josef Kacr, CSc., výjimečná osobnost univerzity, první proděkan FT VUT ve Zlíně a první a dlouholetý vedoucí Katedry ekonomiky a řízení spotřebního průmyslu Fakulty technologické.

Pan docent Kacr stál u zrodu Fakulty managementu a ekonomiky (FaME), kde působil většinu svého profesního života. Vychoval řadu inženýrů ekonomů a technologů ve svém oboru, stejně jako doktorandů na obou fakultách. Jeho doménou byly obory týkající se ekonomiky podniku, managementu a etiky v podnikání. Nelze opomenout i zásluhy pana docenta při zakládání bakalářského studijního programu Vyšší odborné školy ekonomické při Obchodní akademii ve Zlíně.

Docent Kacr byl uznávaným a oblíbeným pedagogem, který dokázal svým studentům předávat své znalosti v podstatných souvislostech a s patřičným nadhledem. Za mimořádné zásluhy o vznik ekonomického vzdělání ve Zlíně získal Cenu rektora, Cenu hejtmana Zlínského kraje v kategorii Nejlepší učitel Zlínského kraje a celou řadu dalších i mezinárodních uznání. S železnou pravidelností se pan docent umisťoval i v čele anket o Nejlepšího učitele Fakulty technologické a Fakulty managementu a ekonomiky.

doc. Josef Kacr

Byl vášnivým sportovcem a také dlouholetým předsedou Vysokoškolského sportovního klubu na FT VUT. V posledních letech se věnoval zaznamenávání historických souvislostí vysokého školství ve Zlíně.

„Pana docenta Kacra znala většina z nás jako vtipného glosátora životních situací a událostí, člověka s patřičným nadhledem a smyslem pro humor. Překvapoval své okolí hlubokými znalostmi a detaily z jiných oborů, měl široký přehled o společenském dění. Tyto oborové přesahy a vzdělanost mu umožňovaly být dobrým a zasvěceným rádcem v tom nejlepším slova smyslu. Zejména pro nás, o jednu, dvě generace mladší, než byl on. Dovedl nám naslouchat, vnímat nás, inspirovat. V jeho blízkosti nám bylo vždy příjemně. Myslím si, že jeho všeobecná obliba, přirozená autorita a úcta k jeho osobě, měla bezprostřední základ v jeho vzácných lidských vlastnostech, ctěných hodnotách a v jeho renesanční všestrannosti,“ shrnul osobnost pana docenta jeho dlouholetý kolega a přítel doc. PhDr. Vnislav Nováček, CSc. z Ústavu ekonomie FaME.

“Pana docenta Kacra  většina z mé generace zažila jako uznávaného pedagoga s charismatickým hlasem i vystupováním, který vždy když vešel do místnosti a sedl si za katedru, přišel s ním zároveň i klid a řád. Bylo pak příjemné poslouchat další výklad managementu či podnikové etiky, kterou nám přednášel. Zůstane nám zapsán nejen v indexech, ale i v srdcích a duších,” dodal při vzpomínkách na svého učitele a kolegu děkan FaME prof. Ing. David Tuček, Ph.D.