Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
ZFF

UTB na 65. Zlín Film Festivalu

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se letos opět významně zapojí do Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL. Ten se ve městě uskuteční od 29. května do 4. června 2025. Studentky i studenti univerzity pomáhají během příprav a při samotné realizaci festivalových akcí, a to buď v rámci studia pod vedením svých pedagogů, nebo pracují jako dobrovolníci.

Součástí programu bude již tradiční čestné ocenění „hvězdným doktorátem“, které se bude konat v úterý 3. června před Velkým kinem. Toto symbolické uznání od rektora univerzity prof. Milana Adámka letos obdrží herečka Linda Rybová a herec Saša Rašilov. Ocenění, které univerzita uděluje od roku 2007 významným osobnostem české kinematografie, má již své pevné místo ve festivalové tradici. Mezi držitele tohoto ocenění se řadí i moderátoři Zlín Film Festivalu Dana Morávková a Jan Čenský. Kromě nich také například oblíbená herečka Jiřina Bohdalová, Lucie Vondráčková, Jiří Mádl, Vojta Kotek, Anna Geislerová, Klára Issová, Barbora Seidlová, Jan Šťastný a další. Raritou je astronaut Andrew Feustel, který dostal „doktorát“ v roce 2011 za to, že vzal do vesmíru oblíbenou hračku Krtečka.

Fakulta humanitních studií připravila sérii tvůrčích workshopů pro děti z mateřských a základních škol. Tyto programy podporují rozvoj tvořivosti, sociálních dovedností i porozumění světu kolem nás. Do přípravy se zapojili studenti a studentky učitelských programů. „Naše workshopy vedou děti k přemýšlení, tvoření a spolupráci. Přinášejí zážitky i poučení a zároveň umožňují studentům učitelství získat reálnou zkušenost s praxí,“ uvádí koordinátor programu Roman Božik.

Děti předškolního věku si v rámci programu „Zábavná klapka“ mohou vyzkoušet roli malých filmařů při tvoření vlastních scének a příběhů nebo se seznámit s planetami a vymodelovat si vlastní vesmírnou krajinu pomocí plastelíny.

Základní školy si mohou zvolit mezi dvěma programy. První tematizuje umělou inteligenci a budoucnost technologií. Formou workshopu s názvem „Dnes fantazie, zítra skutečnost“ se děti dozví, jak se futuristické vynálezy staly běžnou součástí našich životů a kde všude využíváme umělou inteligenci. Druhý program nese název „Naše Země, náš domov“. Soustředí se na environmentální výchovu a udržitelný způsob života. Prostřednictvím her, pokusů a úkolů učí, jak může každý z nás malými kroky přispět k ochraně naší planety.

Děti i rodiče se mohou těšit také na bohatý program Fakulty technologické. Po celou dobu konání festivalu budou na náměstí Míru otevřeny dva tematické moduly – „Slavní vědci a vesmír“. První z nich přiblíží dětem osobnosti vědeckého světa. Ve druhém modulu budou mít děti možnost se znovu podívat do vesmíru. Čekají je tam interaktivní zážitky související například s možností pěstování rostlin na Marsu. „Chceme, aby si děti vědu zamilovaly, ukazujeme jim, že zkoumání může být napínavé a kreativní zároveň,“ říká vedoucí propagačního oddělení Fakulty technologické Iva Čermáková.

Fakulta multimediálních komunikací se do festivalového programu tradičně zapojuje s bohatou škálou aktivit, které propojují film, média, animaci i herní tvorbu. Studenti ateliéru Audiovizuální tvorby zajišťují kompletní chod festivalové televize, která divákům přináší aktuální dění prostřednictvím rozhovorů s VIP hosty, reportáží
z červeného koberce či živých vstupů z náměstí Míru a studia Fénix.

Ateliér animované tvorby připravil workshopy animace technikou pixilace, která využívá živé herce jako objekty pro animaci. Konat se budou v zóně u Zlínského zámku a jsou určeny především žákům základních škol. Své zastoupení má na festivalu také ateliér Game design, který ve dnech 30. května až 1. června uspořádá v budově rektorátu UTB výstavu českých her, praktické workshopy a prezentaci autorské hry Zlin City. Součástí programu jsou i odborné přednášky, například „Jak začít s herním vývojem ještě před vysokou školou“ nebo „Zrod světa Zlin City“. Všechny aktivity FMK jsou veřejně přístupné a zdarma.

Do průběhu festivalu se každoročně zapojují desítky studentů a studentek UTB. Jejich úkoly jsou rozmanité od asistence na zajištění jednotlivých akcí programu, přes koordinaci workshopů a programů pro děti, až po asistenci v oblasti logistiky a návštěvnického servisu. Nechybí ani dobrovolníci v terénu. Významnou úlohu sehrávají i studenti zdravotnických oborů, kteří se podílí na zajištění první pomoci a dohledu nad bezpečností v nejfrekventovanějších částech festivalu, jako je náměstí Míru nebo park Komenského.

Do festivalového dění se zapojí také menza UTB, která bude kompletně zajišťovat občerstvení a catering v průběhu celého festivalu.

Fakulty a součásti

Zavřít