
Mladí podnikatelé znovu překvapili: 18. ročník akcelerátoru Můj první milion přinesl silnou účast i inovativní nápady
26. května 2025Ve středu 21. května se v Univerzitním centru UTB konalo slavnostní vyhlášení vítězů akcelerátoru Můj první milion. V kategorii pro vysoké školy a veřejnosti zabodovaly malované podložky pro rozvoj dětské fantazie, v kategorii pro střední školy pak stylové deskové hry. Ocenění vítězů proběhlo za účasti vedení Zlínského kraje, statutárního města Zlína, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a partnerů programu.
Pořádající agentura Technologické inovační centrum letos přijala do programu úctyhodných 61 podnikatelských záměrů, což svědčí o rostoucím zájmu mladých lidí o podnikání. Akcelerátor Můj první milion tak i po 18 letech potvrzuje svou stěžejní roli pro podporu mladých podnikatelů ve Zlínském kraji.
„Projekty letošního ročníku akcelerátoru Můj první milion reagovaly na aktuální trendy – zaměřovaly se na umělou inteligenci, psychologické poradenství, zdravý životní styl, udržitelnost i kreativní byznys. Navíc znovu potvrdily, že lokální produkty mohou dosáhnout globálního potenciálu. Pozitivní bylo také zjištění, že se rok od roku zvyšuje účast dívek a žen v akcelerátoru, což je pro zdravé a vyvážené podnikatelské prostředí zásadní,“ uvedl Petr Eliáš, předseda poroty akcelerátoru Můj první milion.
Odborná porota po únorové uzávěrce přihlášek vybrala 31 nejlepších projektů, jejichž autoři absolvovali osmitýdenní program workshopů, mentoringu a specializovaných přednášek. Novinkou letošního ročníku akcelerátoru Můj první milion byla přednáška zaměřená na sales a obchodní dovednosti. Nejmladším účastníkem byl tentokrát žák páté třídy základní školy.
„Letos nás nejvíce překvapila vysoká úroveň středoškolských projektů, kterých bylo 29 z celkových 61. Mnohé z nich svou propracovaností a inovativností dosahovaly úrovně vysokoškolských prací. Je skvělé vidět, že mladí lidé přicházejí s originálními nápady a nebojí se je realizovat. Tato tendence ukazuje, že podnikavost mezi mladými lidmi sílí a má obrovský potenciál pro budoucnost,“ uvedl Radek Musil, projektový manažer z TIC Zlín.
Vyvrcholením akcelerátoru Můj první milion byl květnový slavnostní večer, kde organizátoři díky štědré podpoře partnerů rozdělili ceny v hodnotě téměř 200 000 Kč. Kromě hlavních kategorií ocenili také nejaktivnější střední školu a pedagoga, který dlouhodobě podporuje podnikavost mladých.
Vítězové ročníku 2025
Kategorie střední školy
1. místo:
Luckard –Tobias Riessler a Jan Zavadil
Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín
Tým z Gymnázia představil projekt pro přetváření videoher na herní stůl v podobě stylových deskovek nebo karetních her. Po získání investora plánuje vydání první hry na Kickstarteru.
2. místo:
Gumbu – Jiří Holčák, Filip Ondruš, Daniel Dudík, Oleh Bachara, Radim Urban
Střední průmyslová škola strojnická Vsetín
Firma ze Vsetína, která vyrábí a prodává inovativní žvýkačky s vysokým obsahem kofeinu, bez cukru, s vitaminy a osobitým brandem.
3. místo:
MBar – Martina Krňová
Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín
Mobilní bar s ohnivou show a drinky na míru, který rozjíždí mladá podnikatelka s cílem stát se vyhledávanou atrakcí pro firemní i soukromé eventy.
Kategorie vysoké školy a veřejnost
1. místo:
Malované světy – Dagmar Strnadová, Michal Strnad
Výrobce originálních podložek pro senzorickou hru, který během programu navýšil výrobu, vstoupil do velkoobchodu a expanduje do zahraničí.
2. místo:
Selevo – Viktor Novák, Michal Zahradník, Jaroslav Knápek
AI doporučovací nástroj pro e-shopy, který přináší inteligentní, personalizovaná doporučení pro zvýšení konverze. Projekt získal také Cenu Technologického inovačního centra i titul Nejlepší studentský projekt UTB.
3. místo:
Mechis – Josef Straka
Firma vyvíjí progresivní mobilní aplikaci pro správu údržby vozidel, která uživatelům poskytuje digitální přehled o technickém stavu, snižuje náklady na servis a má ambice stát se lídrem B2C segmentu nejen v Česku.
Speciální ceny
Cena pro nejaktivnější školu a pedagoga
Ivana Čevelová, Orbis, Mateřská škola, Základní škola a Střední škola, s.r.o. – za inspirativní vedení studentů, nadstandardní podporu podnikavosti a motivaci mladé generace.
Cena Valašskoklobouckého podnikatelského centra za udržitelnost
Dyaus – Martin Liška, Subramaniam Saravana Sankar, Mahalingam Nainaragaram Ramasamy
Dyaus představil inovativní systém chytrých přepínačů na úrovni jednotlivých článků solárních panelů, který efektivně eliminuje ztráty způsobené částečným zastíněním.
Cena Technologického inovačního centra
Selevo – za technický a inovační přínos v oblasti personalizace nákupního procesu.
Cena UTB za nejlepší studentský projekt
Selevo – za výjimečné výsledky, profesionální přístup a nasazení během celého akcelerátoru.
Vítězové se během ceremoniálu shodli, že pro rozjezd podnikání není třeba jen nápad, ale také odvaha, motivace a disciplína. A rovněž spousta znalostí a dovedností, které akcelerátor Můj první milion přinesl a posílil.
O akcelerátoru Můj první milion
Od svého vzniku v roce 2007 program Můj první milion pomohl více než 1 500 účastníkům rozvinout jejich podnikatelské záměry. Díky akcelerátoru vzniklo přes 1 400 projektů, z nichž 112 přešlo do fáze realizace. Devatenáctý ročník akcelerátoru bude vyhlášen letos v září. Udělejte i vy krok správným směrem a sáhněte po svém prvním milionu.