U3V

Den otevřených dveří na U3V

Univerzita třetího věku srdečně zve v úterý a ve středu (11. a 12. 6.) na svůj Den otevřených dveří.

Máte-li doma rodiče, prarodiče, tetu, strýce, sousedku či souseda, kteří by uvítali společnost vrstevníků a zároveň by se rádi dozvěděli něco nového, pošlete je k nám na U13 (budova Univerzitního centra, nám. T. G. Masaryka 5555, Zlín). Po oba dny je pro ně připraven program plný zajímavých a poutavě podaných přednášek, workshopů a ukázek prací současných studentů.

Srdečně zveme, zejména všechny 55+, kteří jsou mladí duchem.

Těšíme se na Vás!

úterý 11. 6. 2019

11. 6. 10-17 h, foyer přízemí U13

Prezentace prací posluchačů oboru Informatiky (televizní obrazovka)

11. 6. 10-17 h, atrium, 2. patro U13

Výstava prací posluchačů oborů Kaligrafie, Ateliérová praktika a Digitální fotografie (vernisáž 12. 6. v 15.00 hod)

11. 6. 10-17 h, foyer přízemí U13

Informace o studiu U3V, přihlášky, zápis nových zájemců o studium v programu U3V

11. 6. 10-11 h, posluchárna 131-U13

Zdraví a psychika ve třetím věku

PhDr. Jiří Hřebíček: Co vše ovlivňuje kvalitu našeho života? Jak dlouho chceme žít? Můžeme to ovlivnit? Chceme se dožít svatby svých pravnuků?

Nejnovější poznatky psychologie, fyziologie, biogenetiky a neurofilosofie mohou změnit kvalitu života každého člověka.

Výběr z cyklu přednášek cyklu Člověk a zdraví, kurz Kapitoly z psychologie.

11. 6. 11-12 h, posluchárna 131-U13

Historie kalendáře

Doc. Petr Ponížil: Povíme si, jak začalo počítání času ve starověkých civilizacích, zjistíme, proč v roce 2012 nenastal podle mayského kalendáře novináři slibovaný konec světa, jak se počítá čas v židovském a islámském kalendáři. Ukážeme si, jak se vznikal náš kalendář, jaké důvody vedly k tomu, že má únor jen 28 dní, o prázdninách po sobě následují dva dlouhé měsíce a december je dvanáctý měsíc když decem je latinsky deset. A nakonec se seznámíme s pokusy o zavedení moderního kalendáře, jako byl francouzský nebo sovětský revoluční kalendář.

Výběr z cyklu přednášek Země a vesmír.

11. 6. 12-17 h, posluchárna 131-U13

Hrátky s vlákny: povídaní o práci s kovy a výrobě šperků, paličkování a o tom Jak evropský krtek ke kalhotám přišel

Doc. Dagmar Měřínská, Ph.D.: vlákna, jejich výroba, paličkování jako příklad historické techniky s možností praktického vyzkoušení

Doc. Martina Hřibová: historický vývoj v oblasti výroby textilií, hrubý nástin vývoje střihů, a tedy proč vlastně teď máme tak levné oděvy. Ukázka starých technik výroby tkanic s možností praktického vyzkoušení

Dr. Milena Kubišová: o špercích a o jejich výrobě.

středa 12. 6. 2019

12. 6. 10-17 h, foyer přízemí U1

Prezentace prací posluchačů oboru Informatiky (televizní obrazovka)

12. 6. 10-17 h, atrium, 2. patro U13

(vernisáž 12. 6. v 15.00 hod)

12. 6. 14-17 h, foyer přízemí U13

12. 6. 14-15 h, posluchárna 131-U13

Boty, botky, botičky – jak se obouvali naši předkové a prapředkové

Mgr. Miroslava Štýbrová: Obuv je užitečná věc, mnohdy i krásný předmět každodenní potřeby. Málokdo se však při nazouvání obuvi zamýšlí nad její historií: boty jsou fantastickým zdrojem informací o vývoji lidských civilizací.

Ukázka z připravovaného cyklu přednášek věnovaných dějinám obuvnictví od nejstarších civilizací až po 20. století v rámci programu U3V v akad. roce 2019-20.

12. 6. 14-17 h  foyer, přízemí budovy U13

Centrum obuvnického výzkumu: Děláte vše pro pohodlí Vašich nohou?

Odborníci z Centra obuvnického výzkumu UTB vytvořili měřící zařízení s vlastním softwarem, který umožní vytvořit 3D model nohy včetně informací o velikosti délky a šířky. Takto lze zjistit přesnou velikost Vaší nohy a ulehčit Vám výběr při nákupech.

Centrum obuvnického výzkum: ukázka 3D tisku „nevyrábím, tisknu…“

Trojrozměrná (3D) tiskárna patří k novým technologiím, které se objevují zejména v zakázkové a prototypové výrobě. Na trhu existuje již řada různých technologií 3D tisku a materiálů a ve výzkumné rovině se řeší jejich uplatnitelnost především v medicíně, v průmyslu, v designu i v jiných oblastech.

12. 6. 15 h, atrium, 2. patro U13

Vernisáž výstavy kaligrafie,  malba – kopie starých mistrů, fotografie

12. 6. 15-17 h, atrium, 2. patro budovy U13

Kaligrafie prakticky: zájemci můžou pod vedením absolventek oboru kaligrafieU3V vyzkoušet svou dovednost krásného písma.

12. 6. 15-17 h  foyer přízemí U13

Chytří kamarádi počítač a telefon – obor Informatiky U3V poradí, jak na ně…