Výstava FMK

Připomenutí minulosti očima budoucnosti: Pohled na jubilejní rok 2018 očima mladých tvůrců FMK

Studenti a pedagogové Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně připomínají prostřednictvím výtvarného umění významná jubilea roku 2018. Výstava potrvá od 23. 10. 2018 do 31. 12. 2018.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 23. 10. 2018 v 17 hodin v prostorách atria Univerzitního centra UTB ve Zlíně (budova U13). Výstavu zahájí rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně prof. Petr Sáha a děkanka Fakulty multimediálních komunikací doc. Irena Armutidisová. Součástí vernisáže je módní přehlídka.

Cílem projektu je vzbudit zájem o podstatu a významnost jednotlivých milníků české historie počínaje rokem 1918, prezentovat dějiny z pohledu zejména mladých tvůrců a posílit národní uvědomění působivou formou.

Návštěvníci se mohou těšit na sérii dílčích výstav, a to na výstavu tematických grafických plakátů, výstavu fotografií „Tváře století“, výstavu oděvních kolekcí „Reflexe 1918-2018 / Oděv jako komunikační médium“ a skleněnou 3D plastiku národní vlajky.

Studentské plakáty k jubilejnímu roku 2018

Studenti ateliéru Grafický design svou prezentací připomínají výročí, která uplynula od vzniku samostatného Československa v roce 1918. Výstava možná překvapí veřejnost svou originalitou v přístupu k řešení tohoto tématu. Stále jde o umění, jak obrazově, typograficky, či jinak vyjádřit svůj postoj, předat poselství, informaci a v neposlední řadě i estetickou kvalitu, pokud možno co nejširšímu spektru diváků.

Vedoucí projektu: dr ak. soch. Rostislav Illík, vedoucí ateliéru Grafický design FMK UTB ve Zlíně

Studenti: Zuzana Valášková, Aneta Babišová, Jason Belcik, Anna Benešová, Ema Cepková, Martin Egrt, Marek Fišr, Lucie Horáková, Michaela Hradňanská, Barbora Klaučová, Michaela Kristlová, Katarina Kyselicová, Pavel Lipták, Kristýna Londinová, Michaela Nerudová, Milan Nguyen, Petra Plesníková, Eliška Freithová, Hynek Schuster, Kateřina Sládková, Pavlína Štefková, Robina Tomčalová, Zuzana Vanišová, Rudolf Vychovalý, Hana Žůrková, Pavel Kuběna, František Tofel, Václav Kudělka, Silvie Jakubková, Denisa Novobilská

Série fotografií Tváře století – Tváře Zlína

Ateliér Reklamní fotografie se prezentuje v projektu instalací „Tváře Zlína“. Na stovce fotografických portrétů se zobrazuje přítomnost Zlína tak, jak se vepsala do tváří občanů a vytvořila symbolickou mozaiku lidských osudů napříč uplynulými roky.

Vedoucí projektu: doc. Mgr. Irena Armutidisová, děkanka FMK UTB ve Zlíně

Studenti: Dalibor Indra, Matěj Damek, Marie Zdráhalová, Dávid Pačut, Julie Nykodýmová, Lukáš Procházka, Filip Zobač, Vojtěch Drvota, Oleksandr Tymkanych, Tomáš Heřmánek, Radka Korandová, Dita Hromádková

Oděvní kolekce inspirace 100 let republiky

Studenti ateliéru Design oděvu reagují na téma „100 let republiky“ svérázným a velmi nadčasovým pohledem. V jejich inspiracích se setkáváme s řadou zásadních momentů z historie Československa, které se promítají do oděvních kolekcí. Vznikají tak práce reflektující osobu TGM, meziválečné období či abstraktní komiksovou postavu, jež bojovala proti nacistům. Období ČSSR je zastoupeno kolekcemi inspirovanými například bruselským stylem, rokem 1968, ale i demonstracemi – jak dřívějšími, tak i současnými. Je fascinující, že i naše současná demokracie má své humorné fenomény, které mohou inspirovat mladé oděvní návrháře pro tvorbu oděvů.

Vedoucí projektu: MgA. Kristýna Petříčková – vedoucí ateliéru Design oděvu FMK UTB ve Zlíně

Studenti:

Katarína Mydliarová – Pánské dekonstruované kabáty inspirované oděvem StB versus demonstrující lid tehdy a nyní.

Romana Lidiaková – Dámská kolekce inspirovaná hokejovým dresem a vítěznými zápasy v historii republiky.

Paulina Ružovičová – Dámská kolekce vycházející z estetiky skořepinových křesílek bruselského stylu a graficky zpracovaných textilií té doby.

Gréta Tribusová – Kolekcia je inšpirovaná realitou porevolučnej doby, kedy boli na základe amnestií prepustení z väzenia zakladatelia novodobého organizovaného zločinu. V unisexových modeloch sa odráža estetika a život slovenskej mafie ako stále pretrvávajúceho fenoménu.

Gabriela Petrová – Unisex kolekce pro současného hrdinu inspirovaná komiksovou postavou “Pérákem”, dále pak českými příslovími a ruční technikou macramé.

Lucie Filipová – Dámská kolekce dokonstruovaných košil se 100% využitím inspirovaná obdobím válek, kdy se přešívaly oděvy – například košile na šaty a podobně.

Lenka Drgová – Dámská kolekce vychází z období 30 let a využívá plisé v typických barvách a geometrii české vlajky.

Vivien Babicová – Kolekce mapuje šatník badatelky, která v knihovnách studuje TGM. Oděvy kombinují oděvní charakteristiky prezidenta se současnou módou a jsou doplněny o známé výroky TGM.

Lukáš Krnáč – Dámská kolekce inspirovaná oděvním stylem televizních hlasatelek nelehké doby 1968. Oděvy kombinují op art s černobílým filmem.

Vlajka

Prostorová, skleněná, světelná plastika československé – české vlajky, odkazující na stoleté výročí vzniku naší republiky. Materiál sklo a nerezový kov.

Autor: doc. MgA. Petr Stanický, M.F.A. – vedoucí ateliéru Design skla FMK UTB ve Zlíně

Garant projektu: doc. Mgr. Irena Armutidisová, děkanka FMK UTB ve Zlíně