Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
festival

REC FEST – představuje současnou studentskou filmovou tvorbu

Od 9. do 11. dubna 2019 se Zlín stane centrem filmové kultury. Po roční odmlce se totiž studenti z Ateliéru Audiovizuální tvorba Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně rozhodli navázat na tradici a uspořádat jubilejní pátý ročník studentského festivalu REC FEST, který je přehlídkou současných krátkých tuzemských i zahraničních filmů. Vítáni budou všichni, které zajímá, jak pokračuje tradice zlínského filmu.

REC FEST se zrodil z myšlenky promítnout si společně studentskou filmovou tvorbu na velkém plátně, ukázat filmy širšímu obecenstvu mimo školní prostředí, a také si zdravě poměřit síly s projekty z jiných filmových škol. Postupně se REC FEST rozrostl v platformu studentského festivalu krátkých filmů, na který může přihlásit svůj krátký film de facto kdokoliv, bez nutnosti produkčního zázemí filmové školy.

Jak se může váš film objevit na festivalu? Musí vzniknout po prvním kalendářním dni předminulého roku (například pro ročník 2019 to bylo k 1. 1. 2017), není delší než třicet minut a splňuje technické parametry a náležitosti specifikované organizátory. V případě anglicky mluveného filmu jsou nutné české titulky. Přihlášením snímku zároveň přihlašovatel potvrzuje, že neporušuje žádná autorská práva. Všechny přihlášené tituly prošly předvýběrovým kolem, z něhož byli vybráni adepti do soutěže.

Festival se bude konat od 9. do 11. dubna 2019 v prostorách Studia Z v Městském divadle ve Zlíně. Zde budou probíhat jednotlivé projekce, ale i přednášky a workshopy v rámci doprovodného programu. Každý večer se tak můžete setkávat s ostatními tvůrci, získávat kontakty z filmové branže či navazovat nová přátelství.

Ve třech soutěžních pásmech – hraných, animovaných a dokumentárních filmů, a v nesoutěžním bloku filmů experimentálních zhlédnete studentské filmy nejen z ateliérů Audiovizuální tvorba a Animovaná tvorba FMK UTB ve Zlíně, ale i od mnoha dalších talentovaných studentů uměleckých a filmových škol z České republiky a ze Slovenska, nebo i tvůrců mimo školní prostředí. V pásmu dokumentů bude k vidění film Technika všedního dne (2018), který nahlíží do zákulisí zlínského Městského divadla. Do výběru hraných snímků se dostala Rekonstrukce (2018) premiérově uvedená na prestižním festivalu v Locarnu a letos nominovaná v rámci Českého lva na Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film. Diváky beze sporu pobaví komedie parodující současné rozpory na FAMU ve filmu FAMU: Nový začátek (2018), na kterém se jako kameraman podílel absolvent našeho ateliéru Matěj Piňos. Netradiční podívanou jistě nabídne i osobitý slovenský snímek Hřejivá komedie o depresi, šílenství a nesplněných snech (2017) pracující s čtvercovým, „instagramovým“ formátem. Mezi animovanými filmy zaujme řada projektů mj. vzešlých z Ateliéru Animovaná tvorba FMK UTB ve Zlíně, jako například Skříňostroj doktora Steina (2018), Tak daleko, tak blízko (2017), Hrací skříňka (2018) či Pod mrakem (2017).

Tradičně navazujeme spolupráci s filmovými školami z vybrané evropské země – v minulosti jimi byly například Polsko nebo státy Beneluxu. Letos se mohou návštěvníci těšit na snímky autorů ze Švédska.

Zažijete s námi tři dny plné krátkých, ale intenzivních audiovizuálních zážitků a doprovodného programu ve formě debat s filmovými profesionály, workshopů a přednášek. Absolvent ateliéru Audiovizuální tvorba, známý videokouzelník Michal Orsava (odkaz na: https://michalorsava.com) a jeho kolegyně, absolventka z ateliéru Animovaná tvorba Michaela Lovecká, návštěvníky REC FESTu zasvětí do zákulisí vzniku jejich populárních virálních videí, jež karikaturně reflektují společensko-politické dění v Česku. Magdalena Hladká povede workshop s názvem „Jak psát tiskovou zprávu“ a v další časti doprovodného programu své aktivity na REC FESTu představí Zlín Film Festival, IS Produkce a Zlín Film Office.

V porotě, která bude letos vybírat vítěze soutěžních sekcí, zasedne slovenský dokumentarista Marek Kuboš, který na sebe loni na českých a slovenských filmových festivalech výrazně upozornil s dokumentem s hranými prvky s názvem Poslední autoportrét (2018). Po jeho boku usedne dvojice žen: talentovaná česká animátorka Kateřina Karhánková (Plody mraků) a bývalá dlouholetá šéfredaktorka časopisu Cinema, jež v současnosti pracuje v pozici umělecké ředitelky Letní filmové školy, Iva Hejlíčková.

Web / Facebook / Instagram

Fakulty a součásti

Zavřít