Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
utb

Univerzita si kvůli koronaviru vyrábí vlastní dezinfekční gely

Vyprodané respirátory i dezinfekční gely. Taková je současná situace na trhu kvůli riziku nákazy novým koronavirem.  Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má vlastní know-how, které jí umožňuje tyto gely vyrábět. Díky Centru transferu technologií se tak děje v tzv. čistých prostorech.

„Poptávka po dezinfekčních gelech je v současné době enormní. Rozhodli jsme se proto obnovit produkci tohoto gelu, což je výrobek, který máme již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. Know –how k němu jsme sami vyvinuli,“ sdělil rektor Vladimír Sedlařík.

Naplňuje se tak účel Centra transferu technologií, které má propojovat základní a aplikovaný výzkum. Bez problémů jsou tady schopni vyrobit téměř 500 litrů gelu denně.

 „Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Gel tak bude k dispozici studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ dodal rektor.

Hlavní složkou rychle působícího antibakteriálního gelu je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky.

Účinnost přípravku je téměř stoprocentní.

„Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Centra transferu technologií.

„Výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi 3 hodiny a výsledkem je cca 120 litrů gelu. Při výrobě a kompletaci výrobku mohou pomáhat i studenti univerzity,“ dodal Tomáš Sáha.

Vedení univerzity má také v plánu darovat tyto vlastní antibakteriální gely dětským domovům či domovům pro seniory.

Univerzita rovněž úzce spolupracuje s externí společností, která projevila zájem o know-how na výrobu tohoto dezinfekčního gelu.

„Na základě licenční smlouvy jí byla poskytnuta práva na jeho výrobu. Nyní jej s úspěchem dodává na trh konečným zákazníkům,” vysvětlil rektor Vladimír Sedlařík.

V souvislosti s rizikem nákazy zlínská univerzita v tomto týdnu přijala opatření jako zákaz pracovních cest zaměstnanců a výjezdů studentů do zemí postižených koronavirem nebo pozastavení příjezdů zahraničních pracovníků a studentů z těchto zemí. Až do odvolání bylo zrušeno konání konferencí, sportovních a kulturních akcí. Nekoná se ani výuka na Univerzitě třetího věku.

Fakulty a součásti

Zavřít