utb

Úspěšné obhajoby ke jmenování profesorem

V úterý 19. září se na Vědecké radě UTB uskutečnila dvě řízení ke jmenování profesorem a obě skončila úspěšně.

Doc. Ing. et Ing. Ivo Kuřitka, Ph.D. et Ph.D., je akademický pracovník – vedoucí výzkumného směru Nanomateriály a pokročilé technologie v Centru polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a současně i jako pedagog na Fakultě technologické téže univerzity. Věnuje se modifikaci a zpracovatelství polymerů, syntéze nanomateriálů, přípravě nanokompozitů a charakterizaci jejich užitných vlastností. V této oblasti publikoval více než 150 odborných článků v impaktovaných vědeckých časopisech. Byl řešitelem nebo spoluřešitelem cca 30 projektů v aplikovaném i základním výzkumu, je spoluautorem pěti patentů a mnoha užitných vzorů a funkčních vzorků. Mezi jeho nejvýznamnější spolupráce s praxí patří výzkumné projekty v oblasti moderních plastů pro Moravskoslezský automobilový klastr. V řízení ke jmenování profesorem před Vědeckou radou UTB obhájil své teze na téma „Hierarchicky strukturované nanokompozity: od jednotlivosti k celku.“ V budoucnu se chce dále věnovat nízkoemisním technologiím a materiálům využívajícím oxid uhličitý.

doc. Ivo Kuřitka

Doc. Mgr. A. Pavel Noga, ArtD. je grafický designér a pedagog – vedoucí ateliéru Grafický design na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Předtím působil také na Ostravské univerzitě, Masarykově univerzitě a Vysokém učení technickém v Brně. Od roku 1992 pracuje jako OSVČ a věnuje se především korporátnímu a publikačnímu designu. Zabývá se také kurátorskou činností. Mezi jeho nejvýznamnější kurátorské projekty patří cyklus mezinárodních výstav Typoplakát (2012–16) a Typoplakátok (2022).

O grafickém designu a typografii napsal tyto knihy – Design na cestě (2014), Od designu k designu (2019), Typo Poster (2020). Několik let přispíval svými články i do odborných časopisů Typo, Designum a Typographia. Aktivně se podílí na česko – polských kulturních aktivitách. Řadu z nich dokumentuje publikace Blízko i daleko (2016), jejímž je editorem a z velké části i autorem. Samostatně vystavoval doma i v zahraničí. Účastnil se celé řady významných mezinárodních přehlídek grafického designu jako je např. Bienále plakátu ve Varšavě, Bienále plakátu v Mexiku nebo Posterfest v Budapešti.

doc. Pavel Noga