FMK

Ze Zlína až do amerických univerzitních galerií

Prestižní Fulbrightovo stipendium získala Eva Gartnerová z Fakulty multimediálních komunikací. Díky němu tak bude moci v září vycestovat do Spojených států amerických. Půl roku se bude věnovat výzkumu v tamějších univerzitních galeriích.

Na Ústavu marketingových komunikací učí Eva Gartnerová předměty spojené s kulturním managementem a interkulturními projekty a působí rovněž jako ředitelka Komunikační agentury. Podílí se na spoustě mezinárodních projektů. V loňském roce získala na Fakultě multimediálních komunikací doktorát, tématem její dizertační práce byly právě univerzitní galerie. Podobný výzkum ji nyní čeká ve Spojených státech.

„Svůj výzkum budu provádět ve Wichitě v Kansasu na zdejším Ulrich Museum of Art. Tam bude mé primární zázemí. Mám ale naplánované návštěvy dalších univerzitních muzeí a galerií v USA. Chystám se do Oklahomy, Chicaga, ale i do New Yorku, tak snad se vše podaří uskutečnit podle plánů,“ popisuje Eva Gartnerová.

Ve svém výzkumu se Eva Gartnerová zabývá univerzitními galeriemi a muzei ve spojitosti s oblastí kulturního managementu, specificky se pak věnuje především tématice práce s publikem.

„V USA tedy budu mapovat, jakým způsobem univerzitní galerie a muzea pracují se svým publikem, jak tvoří programy, jak je komunikují, kolik lidí se na tom podílí, jak je to časově i finančně náročné. Zároveň bych se ale chtěla zaměřit také na přístupnost muzeí a galerií pro publikum s různými specifickými potřebami,“ říká Eva Gartnerová.

Získat Fulbrightovo stipendium není vůbec jednoduché, Eva Gartnerová na tom pracovala devět měsíců. Její úsilí se ale vyplatilo a již za pár měsíců zamíří za oceán.

„Těším se na nové kulturní šoky, na jiný přístup k věcem, na inspiraci a obohacení a především tedy na kvalitu a vysokou úroveň amerických kulturních organizací. Taky se těším na Wichitu, která je údajně plná alternativní kultury, undergroundových koncertů a výstav. Mám ráda žít delší dobu v nových městech a v úplně jiném prostředí. Strašně mě to vždycky obohacuje a nabíjí,“ uzavírá Eva.

Prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou poskytují českým občanům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Českým vzdělávacím a výzkumným institucím pak dávají možnost získat pedagoga nebo vědce z USA. Ročně uděluje komise 10 – 15 stipendií.