Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
Tomáš Baťa výročí

15 let od úmrtí Tomáše Bati Jr.

Smutné výročí si připomeneme 1. září 2023. V tento den uplyne 15 let od úmrtí Tomáše Bati Jr. (17. 9. 1914 Praha – 1. 9. 2008 Toronto), česko-kanadského podnikatele a syna legendárního zakladatele firmy Baťa. Tomáš Baťa Jr. stál u zrodu naší univerzity, s radostí svolil k jejímu pojmenování po svém otci, a byl jejím prvním předsedou Správní rady.

Pan Baťa se velmi rád potkával se studenty a byl přítomen při všech důležitých událostech na UTB. S jejím vedením byl neustále ve spojení. Funkci předsedy správní rady zastával od založení UTB v roce 2000 až do září 2008, kdy v kanadském Torontu zemřel.

Pro UTB bylo velkou ctí mít tuto globálně uznávanou osobnost v čele správní rady.

Osobnost spjatá s univerzitou

Tomáš Baťa jr. se narodil v Praze roku 1914. Dětství a mládí prožil ve Zlíně, kde se pod dohledem svého otce postupně seznamoval s chodem a řízením obuvnické firmy. Už v mládí začal jako každý z rodiny Baťů jezdit v rámci aktivit podniku po světě. V roce 1939 opustil kvůli německé okupaci rodnou zemi a usadil se v Kanadě, odkud pak v následujících letech řídil podnikání firmy.

Dění v naší republice a ve Zlíně nepřestal Tomáš Baťa jr. nikdy sledovat. Nepřekvapí proto, že hned v prosinci 1989, doslova ještě ve dnech sametové revoluce, přijel do Československa a samozřejmě také do Zlína (tehdy ještě Gottwaldova). Od tohoto dne až do své smrti se pak už do města vracel pravidelně.

Od počátku svého návratu do Zlína Tomáš Baťa vždy usiloval o to, aby městu pomohl v jeho rozvoji. „Jeho práce při vzniku univerzity byla nezastupitelná,“ říká prof. Petr Sáha, první rektor univerzity. Historik Zdeněk Pokluda o tom napsal v práci Vzdělávání a výzkum ve Zlíně – od Tomáše Bati po univerzitu: „Ze zahraničí vznik univerzity účinně podporoval kanadský podnikatel Tomáš Baťa junior, i když tehdy ještě netušil, že budoucí univerzita ponese jméno jeho otce. Teprve v průběhu roku 1999 proběhla mezi zaměstnanci a studenty anketa o budoucím názvu univerzity, z níž vzešel návrh pojmenovat školu po zakladateli zlínského obuvnického impéria“. „Když jsem požádal Tomáše Baťu juniora o souhlas, jeho kladná odpověď přišla okamžitě,“ připomněl prof. Sáha.

Je samozřejmé, že Tomáš Baťa jr. byl jedním z hlavních hostů na slavností inauguraci univerzity a jejího prvního rektora 16. května 2001. Z této dob pochází také Baťův výrok, který se na UTB stal legendou: „Nezaměřujme se pouze na Evropu. My musíme vychovávat absolventy pro světový trh!“ Když totiž v době, kdy se teprve připravoval vznik zlínské univerzity a její „otcové zakladatelé“ chtěli definovat tu nejlepší vizi jejího rozvoje, stanovili si jako cíl univerzitu známou a konkurenceschopnou v evropském vzdělávacím prostoru. V tehdejší době se jednalo o myšlenku téměř revoluční.

Tomáš Baťa byl jako světová osobnost osloven, aby zasedl ve Správní radě UTB, a dokonce byl zvolen jejím předsedou. Následujících více než osm let tak měla UTB nablízku člověka, který nikdy neváhal podat pomocnou ruku a přispět dobrou radou. Bez jeho přítomnosti neproběhla žádná z významnějších univerzitních akcí.

Když se 1. září 2008 roznesla do světa smutná zpráva, že Tomáš Baťa Jr. zemřel, rozhodla se univerzita uspořádat pietní setkání Vzpomínka na Tomáše Baťu. „Chtěli jsme si jej připomenout takového, jakého

jsme jej znali: vždy usměvavého a plného životního elánu. Šlo nám o to, aby bylo zřejmé, že to byl člověk plný radosti a optimismu,“ připomněla kancléřka Ing. Andrea Kadlčíková. Vzpomínky se 16. září 2008 v Univerzitním centru ve Zlíně zúčastnili všichni nejbližší příbuzní zemřelého.

Kontinuitu vztahů s Baťovou rodinou následně univerzita vyjádřila tím, že ve Správní radě UTB zasedla po Tomášově smrti nejprve jeho manželka Sonja, a po ní jejich vnuk Thomas Archer Bata, který je jejím členem dodnes.

Fakulty a součásti

Zavřít