Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
utb

Šance pro děti z dětských domovů

Slavnostní zakončení Regionálního podnikatelského kempu pro mládež z dětských domovů ze Zlínského kraje se uskuteční tuto sobotu 15. dubna 2023 na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Kemp pořádaný spolkem 4SYOU ve spolupráci s Nadací ZET profesora Milana Zeleného po dobu šesti měsíců umožnil patnácti mladým lidem z dětských domovů, azylových domů a pěstounských rodin ze Zlínského kraje setkání s úspěšnými manažery a podnikateli z tohoto regionu. Setkání probíhala na půdě Univerzity Tomáše Bati pod záštitou hejtmana Radima Holiše a emeritního rektora UTB Vladimíra Sedlaříka.

„Pomáháme znevýhodněným mladým lidem nastavit si dobrý start do života a přijmout hodnoty, které nemohly získat v rodině. Učíme je podnikavě přemýšlet, vidět kolem sebe příležitosti, mít otevřené oči a najít si svoje místo ve společnosti. Pomáháme jim zformulovat si vlastní sen a věřit, že mohou dokázat, co chtějí, pokud na tom budou pracovat,“ vysvětluje Olga Girstlová, výkonná ředitelka spolku 4SYOU a dodává. „Ráda bych touto cestou také poděkovala ČSOB, bez jejíž velkorysé finanční a personální podpory bychom tento kemp nemohli realizovat.“

Program kempu nabídl nové podnikatelské trendy i silné příběhy. Vychází ze základních principů Soustavy řízení Baťa a klade velký důraz na přijmutí osobní zodpovědnosti za svůj profesní a osobní život a za udržení zdravých financí v osobním životě a v podnikání. Konzultanty a lektory jsou zkušení podnikatelé a manažeři, ale také mladí absolventi Letních podnikatelských kempů, kteří sdílejí své osobní a profesní zkušenosti a předávají své znalosti formou prezentací a individuálních konzultací.

Letošní podnikatelský kemp ve Zlínském kraji tak letos na půdě Univerzity Tomáše Bati věnoval pozornost např. finanční gramotnosti, o níž vedly přednášku i workshop Eva Vízková, garantka programu ČSOB finanční vzdělávání pro školy a Eliška Kozubíková z Fakulty managementu a ekonomiky UTB. Dalším tématem bylo digitální podnikání, které představil David Rektorys, podnikatel, investor a digitální manažer a kybernetická bezpečnost na sítích pod taktovkou experta Petra Vosála, manažera bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB. Tématu moderního zemědělství se detailně věnoval na workshopu a přednáškách generální ředitel skupiny AGROTEC Martin Rada. Promluvil o aktuálních trendech, nových technologiích v zemědělství, ale i o budoucnosti podnikání v této oblasti a inspiraci Tomášem Baťou. Odkazu Tomáše Bati pak bylo věnováno setkání s Oldřichem Rybaříkem ze společnosti SONETECH, který zprostředkoval zúčastněným blíže podnikatelský příběh „krále obuvi“ a jednoho z nejvýznamnějších českých podnikatelů. Zajímavou a inspirující podnikatelskou zkušenost sdílel pak Martin Bernátek, zakladatel Ovečkárny, kterému se podařilo vybudovat úspěšný e-shop s vlněnými produkty od nuly a zařadit se za poslední dva roky mezi 50 nejrychleji rostoucích technologických firem střední Evropy.

„Myslet podnikavě, umět využít příležitost, vydobýt si své místo ve společnosti a zachovat si pokoru jsou v dnešním rychlém a tvrdě konkurenčním světě nepostradatelné schopnosti. Mít možnost učit se od těch, kteří dokázali prorazit a jsou úspěšní i za hranicemi svého města, kraje či země, je nejlepší cesta. Zlínský kraj je místem, kde působí řada kreativních a šikovných lidí, jež svým příběhem budou skvělou inspirací pro účastníky kempu,“ myslí si Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.

Regionální podnikatelské kempy dávají příležitost znevýhodněným mladým lidem z regionů získat šanci si nastavit podmínky pro úspěšný vstup do dospělého života a získat příležitosti pro nastartování své budoucí kariéry a uplatnění ve společnosti. Jejich posláním je tak seznámit účastníky s podnikáním a vzájemnými vazbami mezi zaměstnancem podniku, odborníkem ve svém oboru a podnikatelem. Měli by plně pochopit jednotlivé profesní role a jejich vzájemnou provázanost, stejně jako nezbytnost spolupráce a spoluzodpovědnosti při jejich vykonávání

Projekt Regionálního podnikatelského kempu je model pro podporu nejen výuky podnikání, ale i s apelem a jasnou ambicí na zahájení podnikání vlastního, což je mi osobně blízké. Hlavním přínosem tohoto celorepublikového modelu je nejen samotná podpora rozvoje podnikání v regionu, ale především podpora podnikání mladých lidí z dětských domovů. Lidí, kteří mají často obrovskou vůli něco vlastního vybudovat a taky sílu se v tom kladném slova smyslu poprat s konkurencí, stejně jako se životem, což za podporu zkrátka stojí,”  doplňuje David Tuček, děkan Fakulty managementu a ekonomiky UTB.

Šestiměsíční regionální podnikatelské kempy vychází z intenzivního Letního podnikatelského kempu Nadace ZET, jehož osmý ročník proběhne letos v létě. Za dobu konání Letních podnikatelských kempů pomohl tým Nadace ZET více než 70 mladým lidem ze sociálně znevýhodněných podmínek. Někteří z nich studují na vysokých školách, jiní podnikají, věnují se řemeslu nebo si našli stálá zaměstnání. Mnozí již zakládají své rodiny. „Všem se však podařilo začlenit se do běžného aktivního života jako většině dospělé populace. Podařilo se nám tak smazat jejich počáteční hendikep a najít jim místo v životě. A také novou komunitu a zázemí Nadace ZET. A za to pociťuji nesmírnou radost, ale také vděk. Vděk vůči těmto mladým lidem, kteří nám svěřili své příběhy a nechali se inspirovat, jak je možné vzít odpovědnost za svůj život do svých rukou. Vděk za to, že i oni nás v mnohém obohatili, nabídli nám jiný úhel pohledu, pomohli nám se rozvíjet. V neposlední řadě pociťuji vděk i vůči našim partnerům. Bez nich by to totiž nešlo,“ dodává Olga Girstlová.

Partnery Regionálního podnikatelského kempu ve Zlíně byli ČSOB, Zlínský kraj, Univerzita Tomáše Bati, Nadace Tomáše Bati, Česká manažerská asociace a sdružení Your Chance.

Fakulty a součásti

Zavřít