Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

MAC adresa

Co je MAC adresa

MAC adresa síťové karty je dvanáctimístné hexadecimální číslo a slouží pro jednoznačnou identifikaci. MAC adresa obsahuje přesně 12 alfanumerických znaků, obsahuje číslice 0-9 a znaky A-F nebo a-f. MAC adresa nemůže být delší ani kratší než 12 znaků.

Jak zjistit MAC adresu

Pokud provádíte aktivaci datové přípojky přímo z pokoje na VŠ kolejích, MAC adresa se zobrazí automaticky v aktivačním formuláři a stačí ji zkopírovat pomocí tlačítka Použít. Pokud provádíte aktivaci datové přípojky odjinud, nejprve si MAC adresu síťové karty vašeho počítače zjistěte.

  • GNU/Linux: Na linuxu použijte příkaz ifconfig – položka HWaddr.
  • Windows 7 / Vista / 2000 / XP: Videonávod nebo Nabídka START -> Spustit -> napište CMD, otevře se černé okno s příkazovým řádkem. Napište příkaz ipconfig /all a stiskněte klávesu ENTER. Zobrazí se informace o adaptéru sítě Ethernet (Připojení k místní síti), vyhledejte položku „Fyzická adresa“ – za ní je uvedena MAC adresa síťové karty
  • APPLE MAC, OS X Leopard: Otevřít System Preferences, kliknout na Network, kliknout na Ethernet vlevo, kliknout na tlačítko Advanced a záložku Ethernet. Na pozici Ethernet ID je hledaná MAC adresa.

Fakulty a součásti

Zavřít