UTB

Fakulty a součásti Otevřít navigaci

Úspěšní absolventi

Ing. Richard Pavlica, Ph.D.

V r. 1999 absolvoval Fakultu technologickou UTB ve Zlíně v oboru Plastikářská technologie. Později zde absolvoval doktorské studium, které ukončil v roce 2003 obhajobou práce „Vytvrzování polymerní matrice kompozitů“ a v roce 2010 dokončil další doktorské studium obhájením práce „Sdílení tepla při výrobě kompozitů“.
V roce 2015 absolvoval studium Evropského lepícího inženýra v Brémách na Fraunhoferově institutu a v NASA mezinárodní projektový management ukončený v roce 2015.

Od roku 2003 pracuje ve společnosti 5M jako projektový manažer se specializací na technologie  a aplikace kompozitů. Od roku 2004 je společníkem v 5M s.r.o. ve funkci Business development a člen výkonné rady. K jeho zodpovědnostem patří koordinace projektů VaV a rozvoj nových příležitostí zejména v letectví a vesmírných aplikací. Je programovým manažerem projektů ESA v 5M. Koordinoval desítky národních interních projektů výzkumu a vývoje, účast na 2 projektech 7. rámcového programu EU a více než 10 projektů ESA, kde v 7 případech s 5M v pozici Prime kontraktora ESA. Je spoluautorem dvou patentů a osmi užitných vzorů, členem představenstva České vesmírné aliance a Výboru pro průmysl a aplikace Ministra dopravy.

S 5M získal ocenění Inovace roku 2008 v ČR za projekt primárních zrcadel pro Large Millimeter Telescope v Mexiku, který byl v roce 2009 oceněn Stříbrnou medailí na Salónu Inovací v Moskvě. Od roku 2013 se účastnil v rámci core team vývoje VZLUSAT-1, který úspěšně odstartoval v červu 2016. Od roku 2013 se věnuje zejména vývoji a aplikacím kompozitů ve vesmíru, kde pracuje na vývoji nových polymerních matric a lepidel, stínění radiace, aplikacích uhlíkových sendvičů na platformách satelitů a částech raket a nové koncepci solárních panelů pro družice. Za jeho působení se firma 5M s.r.o. stala největším českým dodavatelem kompozitových dílů pro letadla Airbus. V současné době má společnost 5M s.r.o. téměř 250 zaměstnanců.

Fakulty a součásti